Prezident Bannon? Ten, kdo řídí Trumpovu vládu

Po Trumpově pátečním dekretu, který občanům několika muslimských zemí zakázal vstup na území USA a pozastavil program přijímání uprchlíků, se na amerického prezidenta sesypala vlna kritiky. Světová média však v posledních dnech píší, že tento kontroverzní krok má ve skutečnosti na svědomí jistý Steve Bannon. Kdo to vlastně je a proč se ho bát?

Americký prezident Donald Trump v pondělí pocítil potřebu ujistit prostřednictvím twitteru obyvatele své země, že on je tím, kdo ji řídí. Zdálo by se to poněkud divné, kdyby se poslední dny nešířily v médiích zprávy o tom, že hlavním šéfem Bílého domu je ve skutečnosti Trumpův vrchní poradce Steve Bannon.

Trump tyto zprávy ve svém pondělním tweetu označil za „fake news“. Otázkou ovšem zůstává, zda mu to obyvatelé USA, a ostatně i celý zbytek světa, věří. Jak uvádí server CNBC, světová média nyní píší o „prezidentovi Bannonovi“, rovněž hashtagy #PresidentBannon či #StopPresidentBannon se v poslední době staly velmi oblíbenými.

Na Trumpa padlo podezření, že tvůrcem jeho agresivní imigrační politiky ve skutečnosti není on sám, ale právě Steve Bannon. Stejně tak i kontroverzní exekutivní příkaz namířený proti imigrantům a uprchlíkům byl prý Bannonův nápad. Trump má být Bannonovou loutkou ostatně už velmi dlouho.

Ekologové jako největší ohrožení svobody a prosperity. Říká kdo?

Trumpův dekret je momentálně dočasně zablokován Federálním soudem. Ovšem na zvláštních poměrech v Bílém domě se tím nic nemění, „Nikdy jsme nebyli svědky toho, aby si politický poradce tak bezostyšně uzurpoval moc,“ napsal o Steve Bannonovi New York Times. Například magazín Time ho pak pokřtil přízviskem „The Great Manipulator“.

Jak liberálové, tak konzervativci vyjadřují obavy z toho, jaký má Bannon, který má být momentálně druhým nejsilnějším mužem v Bilém domě (anebo dokonce tím, kdo celou Trumpovu administrativu ovládá), na rozhodnutí amerického prezidenta vliv. Jak uvádí CNBC, Bannon je Trumpovi na blízku už hodně dlouhou dobu, pomáhal mu například i během jeho prezidentské kampaně.

Analytici: Ze souboje Trumpa proti Mexiku vyjde vítězně Čína

Nedávno byl navíc Steve Bannon Trumpem jmenován do Národní bezpečností rady USA. A to není jen tak ledajaké místo, ba právě naopak; jedná se o vrcholný orgán, který přijímá nejdůležitější rozhodnutí o zahraniční a bezpečnostní politice země. Odborníci se shodují na tom, že Bannon nemá na takovou pozici adekvátní profesní schopnosti, ani zkušenosti – zkrátka tam nemá co dělat.

A co je ten Bannon vlastně zač, že se ho mnozí bojí snad ještě více než Trumpa? Steve Bannon vystudoval Harvard Business School a byl bankéřem Goldman Sachs. Také ale řídil krajně pravicový portál Breitbart, který rád svérázně informuje nejen o imigrantech a muslimech, ale třeba i o feministkách a Afroameričanech.

A v šokování veřejnosti prostřednictvím kontroverzních výroků zavánějících xenofobií si Bannon s Trumpem rozhodně v ničem nezadá. Svými protiislámskými a protiimigrantskými názory se Bannon nijak netají, řada lidí ho pak nazývá přímo rasistou.

Trump: Dodd-Frankův zákon o finančním dohledu znovu!

Občas se také zdá, že sám Bannon neví, zda se přiklonit nalevo, či napravo, ovšem je si jistý tím, že musí zůstat extrémní. Budiž toho důkazem jeho tři roky starý výrok, který citoval The Guardian: „Jsem leninista. Lenin chtěl zničit stát, a to je i můj cíl. Chci všechno zbourat a zlikvidovat vše ze současného establishmentu.“

Newsletter