Ackman na špatné straně barikády? Akcie Herbalife po jeho prezentaci +25 %

Včerejší prezentace, která měla být vrcholným vystoupením miliardáře Ackmana, snažícího se potopit společnost Herbalife již od konce roku 2012, slibovanou likvidaci firmy nepřinesla. Naopak.

Miliardář Ackman chce zničit Herbalife, zasadí smrtící úder?

Akcie Herbalife zahájily úterní obchodování o 2 % níže, během Ackmanovy prezentace však postupně přidávaly a zakončily seanci o neuvěřitelných 25 % výše. Ackman tak paradoxně místo osudové rány pomohl akciím Herbalife k historicky nejlepšímu výsledku během jednoho dne.

Při své emotivně laděné prezentaci se snažil Ackman přesvědčit posluchače o tom, že Herbalife prodává „Americký sen“ a že Herbalife kluby, které mají sloužit k sdružování lidí se stejným zájmem o hubnutí a zdravou výživu, jsou ve skutečnosti tréninkovými centry pro nové obchodní zástupce. Ti, kteří chtějí dokončit certifikační program, musí do klubu doporučit dalších 10 členů, čímž podle Ackmana vzniká pyramidové schéma. Výdaje účastníků pro splnění certifikačního programu a prodeje produktů novým členům činí navíc 40 – 50 % celkových tržeb společnosti, což je daleko více, než Herbalife přiznává. To povede ke kolapsu celého systému, tvrdí Ackman.

Ackman ve své prezentaci také hovořil o lživých příslibech částek, které si mohou obchodní zástupci Herbalife vydělat. Herbalife tak údajně balamutí potencionální obchodní zástupce a cílí na „nejchudší z nejchudších“.

Společnost Herbalife po prezentaci prohlásila, že Ackmanovy závěry jsou nepravdivé a smyšlené. Trh se přiklonil na stranu Herbalife a akcie uzavřely o rekordních 25 % výše. Ani to však Ackmana nezviklalo – miliardář si stojí za svým a k raketovému nárůstu cen akcií pouze prohlásil, že akcie společnosti běžně reagují na negativní zprávy růstem. V souvislosti s tím vyzval regulátory, aby zkontrolovali, jestli společnost cíleně neskupuje své akcie, aby uměle zvýšila jejich cenu.

Společnost Herbalife již vyšetřuje federální komise pro obchodování s cennými papíry a několik státních zástupců. Společnost trvá na tom, že její obchodní postupy jsou v pořádku a v souladu se zákonem.

Ackman přes svůj včerejší zdánlivý neúspěch ve svém snažení jistě nepoleví. V sázce je totiž hodně – 1 miliarda dolarů, kterou Ackman vsadil na pokles akcií Herbalife.

Newsletter