Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Advokát Tomáš Ditrych: Inovace v právu přijde se zapojením AI

Skutečná inovace v právu nastane až s významnějším zapojením umělé inteligence (AI). Ta nahradí právníky v provádění rozsáhlých právních rešerší či v psaní vyvážených smluv. Dávám tomu tak čtyři roky, maximálně pět. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl advokát Tomáš Ditrych, který v kurzu Angel Academy rozebere důležitou stránku uzavírání investice v praxi – term sheet a smluvní dokumenty.

Uvádíte, že jste advokátní kancelář pro 3. tisíciletí, dobu robotů a umělé inteligence. Můžete tuto Vaši vizi čtenářům přiblížit?

Naprostá většina našich klientů jsou investoři či mladé technologické firmy, které určitým způsobem narušují stávající (starou) ekonomiku a zažité obchodní modely. Denně tak řešíme otázky související s novými technologiemi, software, autonomními vozidly či kryptoměnami. Jsme zkrátka advokátní kancelář pro inovativní klientelu.

Záměrně však sami sebe neoznačujeme za „inovativní“ advokátní kancelář. Inovace totiž zatím způsob poskytování právních služeb příliš neovlivnily. Pokud tedy za inovativní nepovažujeme přesunutí dokumentů do cloudu nebo zrušení stolních telefonů, což je myslím v dnešní době zcela samozřejmé. Skutečná inovace v právu nastane až s významnějším zapojením umělé inteligence, která nahradí právníky v provádění rozsáhlých právních rešerší či v psaní vyvážených smluv. Dávám tomu tak čtyři roky, maximálně pět. Naše kancelář bude u toho.

V San Francisku jste získal specializaci na venture kapitál, rozvíjející se společnosti a trhy. Jak velké, a v čem zejména, jsou v této oblasti rozdíly mezi ČR a USA?

Silicon Valley je startupovou kolébkou světa. Základní rozdíly jsou v množství volného kapitálu, financovatelných projektů a ve zkušenostech všech zúčastněných. Věhlasné a dodnes existující venture kapitálové fondy jako Kleiner Perkins či Sequoia Capital vznikly již v roce 1972, a to zdaleka nebyly první. My jsme v 70. letech dvacátého století v ČR řešili úplně jiné věci. I dnes se u nás trh rizikového kapitálu teprve rozvíjí. Dokonce bych řekl, že je stále v plenkách.

Rozhodl jste se vytvořit vzorovou investiční dokumentaci a poskytnout ji startupům zcela zdarma. Máte zpětnou vazbu, jaký je mezi startupy o dokumentaci zájem?

Dokumentaci jsme zpřístupnili tento týden, takže na žádné velké hodnocení to zatím není. Za první den si ji nicméně stáhlo několik desítek lidí, což je myslím fajn výsledek.

Margareta Křížová: Mentor musí být i „Ďáblův advokát“

Co všechno vzorový term sheet, který jste připravil, obsahuje?

Jedná se o term-sheet pro financování formou konvertibilního úvěru, který je určen zejména pro angel investice ve velmi raných investičních fázích, popř. pro bridgové financování mezi dvěma investičními koly. Takové investice mají být co možná nejrychlejší a nejjednodušší, a proto připravený term-sheet obsahuje jen to nezbytně nutné. Je to zatím první vlaštovka v řadě dalších dokumentů, které chceme zdarma sdílet s celou startupovou komunitou.

Jaké jsou na straně startupů i na straně investorů oblíbené formy investic, je v tomto směru české prostředí stejné jako USA?

U klasických venture kapitálových transakcí jde především o konvertibilní dluh (dluhové financování) a o přímý nákup podílu ve společnosti (podílové neboli ekvity financování). Oba instrumenty se hojně užívají i v USA a rozdíly oproti ČR nejsou nijak zásadní.

Kam budou podle Vás investice v budoucnu směřovat, přijde kromě konvertibilních dluhů a podílových investic nějaká nová forma? Dá se ještě něco vymyslet?

V poslední době hodně řešíme například financování prostřednictvím neveřejné či veřejné nabídky kryptoměny (ICO). Je to další forma financování, ke které se v současnosti přiklání poměrně velké množství startupů. Před třemi lety by přitom nikdo nevěřil, že je něco takového vůbec možné. A teď nemyslím ani tak po stránce právní, která je také mimořádně komplikovaná, ale spíš po stránce faktické. Zkrátka nikdo by nevěřil, že je takovým způsobem možné získat jakékoliv finanční prostředky.

Co přinese budoucnost si ani netroufám odhadovat, nicméně vymyslet se toho ještě dá určitě mnoho. Myslím, že nové formy financování budou souviset především s různými druhy crowdfundingu a deregulací. Udržitelnost takových forem financování bude vždy záviset na následné reakci jednotlivých států, bankovních regulátorů a finančních úřadů.

Miroslav Nosál: Startupy? Nejtěžší je ocenit samotnou myšlenku

Dá se specifikovat, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se startupy v Čechách co se práva týče dopouští?

Startupy obecně nevěnují příliš mnoho pozornosti smlouvám jako takovým. Je to pochopitelné, neboť mají plné ruce práce s vývojem produktu a snahou dobýt svět. Kdybych měl ze všech věcí vybrat tu nejdůležitější, doporučil bych jim myslet zejména na duševní vlastnictví společnosti. Je to zpočátku to nejcennější, co mají. Zakladatelé by proto vždy měli zajistit, aby veškerá majetková práva k potřebnému duševnímu vlastnictví náležela společnosti.

Při investičních kolech by pak zakladatelé nikdy neměli podepisovat term-sheet či investiční dokumentaci, jestliže jednotlivým smluvním ustanovením a jejich vzájemným souvislostem plně nerozumí. Zní to možná jako banální rada, ale v praxi se s touto chybou setkávám velmi často.

A co naopak investoři, na co by si měli v právních dokumentacích při investování dávat pozor oni?

Při přípravě smluvní dokumentace a vyjednávání klíčových podmínek investiční smlouvy jsou investoři ti zkušenější. Nedělají to poprvé a již vědí, co chtít a co očekávat od druhé smluvní strany. Vždy by měli věnovat pozornost dostatečné ochraně investice prostřednictvím dohodnutých kontrolních a informačních mechanismů. Současně by však neměli společnost příliš svazovat a komplikovat navazující investiční kola, která často probíhají za účasti nových investorů.

Petra Ďoubalová (Keiretsu): Kdo je vlastně Angel investor?

V rámci skupiny Roklen funguje od loňského května investiční platforma Fundlift. Jak se jako právník na tuto formu investování díváte?

Fundlift velmi pozorně sleduji od samého počátku. Obecně vítám jakoukoliv formu, jejímž prostřednictvím mohou projekty legálně získávat finance na rozvoj svého podnikání. Crowdfunding, ať již ten komerční nebo sociální, je skvělou alternativou k tradičním nástrojům financování. Myslím, že má velkou budoucnost. Sám jsem si nedávno přes americkou crowdfundingovou platformu Kickstarter koupil elektronický longboard se zabudovanou umělou inteligencí. Teď už jen doufám, až kluci z XTND produkt brzy dokončí a já se budu moct prohánět po Letné rychlostí 40 km/hod (smích). 

Tomáš Ditrych je advokát s více než desetiletou zkušeností z přední mezinárodní advokátní kanceláře. Vystudoval práva v Praze (JUDr., PhD.) a v San Francisku (LL.M.), kde získal specializaci na venture kapitál, rozvíjející se společnosti a trhy. Od svého návratu ze Silicon Valley se v rámci své soukromé praxe naplno věnuje poskytování komplexního právního poradenství startupům, investičním fondům a andělským investorům. V rámci snahy o kultivaci a podporu místního prostředí spoluzaložil Angel Academy, vzdělávací platformu pro podporu andělského investování v ČR, a vytvořil vzorovou investiční dokumentaci pro startupy zdarma.

Newsletter