Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Afrika 21. století: nová „země příležitostí“?

Přemýšleli jste už někdy o tom, že byste zainvestovali část svých peněz do Afriky, případně do firem, které v tomto regionu podnikají? Pokud máte Afriku stále spojenou s extrémní chudobou, pak byste měli zpozornět, protože celý kontinent se dynamicky vyvíjí a vy tak možná přehlížíte jednu z největších investičních příležitostí v 21. století, alespoň pokud se na investiční příležitosti díváme pohledem dlouhodobého investora.

Pro rok 2015 očekává Světová banka přibližně 5% růst příjmů v Africe. Ten má mnoho investorů stále spojený s exportem komodit. Očekávaný růst afrických ekonomik je ale tažený externí poptávkou jen zčásti, silnější motor ekonomiky začíná představovat především domácí spotřeba. Značný růst příjmů v regionu a růst populace tempem kolem 4 % ročně, který je silnější než v dalších světových regionech, by měl do roku 2020 zvýšit spotřební výdaje na 1 bilion dolarů. Očekávají se také vyšší investice do infrastruktury a telekomunikací a další expanze finančního sektoru.

Propad cen komodit v předchozích letech navíc nutí africké země k větší diverzifikaci své produkce a příjmů státního rozpočtu. Ekonomové z tohoto regionu tudíž v negativním vývoji cen komodit vidí především příležitost pro nový růst afrických ekonomik, který bude méně závislý na přírodních zdrojích. To může být také dobrá zpráva pro nezaměstnané v zemích jako je Nigérie, protože sektory orientované na komodity nepřispívají k růstu zaměstnanosti tolik jako jiné, a také pro celou ekonomiku regionu, kde se nachází 10 % světových zásob ropy a dvě třetiny světových diamantových nalezišť. Ekonomické reformy se v uplynulé dekádě dařilo uskutečňovat v celé řadě afrických zemí; pod tlakem poklesu cen ropy se dá očekávat další zvýšení jejich tempa. Postupné prosazování nekomoditních sektorů je dobře patrné z grafu The Economist ve fotogalerii.

Podívejme se tedy na tři největší africké ekonomiky, do kterých můžete investovat, a také na některé instrumenty, skrze které se můžete podílet na africkém boomu.

Vůdčí roli v regionu subsaharské Afriky bude v příštích letech bez pochyb hrát Nigérie, která mezi lety 2000 a 2015 byla šestou nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a za Čínou, která je často spojována se silným růstem, zaostává jen o zlomek procenta. Současné předpovědi navíc odhadují, že během 30 let překoná populace Nigérie populaci USA a bude růst až k 900 milionům osob na konci století, jak ukazuje infografika, převzatá z časopisu The Economist v naší fotogalerii. Pokud se tyto predikce ukážou jako správné, bude to znamenat silný růst poptávky po infrastruktuře, nemovitostech a zboží dlouhodobé spotřeby.

Kvůli své značné závislosti na cenách ropy (95 % exportu je spojeno s ropným průmyslem) je ekonomika Nigérie v dnešní době přirozeně zasažena propadem jejích cen na přibližně polovinu částky, za kterou se ropa obchodovala před rokem. To se projevuje v poklesu měny a zhoršeném fiskálním výhledu, i přesto, že se deficit rozpočtu v posledních letech značně zlepšoval v souladu s politikou vlády. Na druhou stranu, ekonomika dále vykazuje silný ekonomický růst, tažený především rozvojem sektoru služeb. Dlouhodobý výhled pro ekonomiku této země zůstává pozitivní. Současný pokles měny navíc není tak rapidní jako během předchozích propadů na trhu s ropou a kurz se v posledních týdnech již značně stabilizoval.

Jak jste se mohli dozvědět minulý měsíc v článku „Egypt na prodej aneb výsledky konference z Města míru“, Egypt také v současnosti představuje silnou růstovou příležitost. Článek uvádí především navyšování investic globálních hráčů ve třetí největší africké ekonomice. Podle indexu ekonomické svobody, vydávaného americkým think-tankem Heritage foundation, se navíc meziročně zlepšilo hodnocení této země, a to nejvíce z celého regionu, což naznačuje zlepšování podmínek pro dlouhodobý růst ekonomiky. Je však stále co zlepšovat, protože z hlediska ekonomické svobody Egypt stále ještě zaostává za světovým průměrem.

Ekonomika Jihoafrické republiky s příjmy na osobu přibližně ve výši dvojnásobku egyptského HDP na osobu a čtyřnásobku příjmů Nigérie, je ve zdaleka jiné situaci. I zde se ale dá očekávat postupné zlepšování ekonomického růstu po předchozích slabých letech, i když nadále hrozí stávky odborů, které v této zemi hrají významnou roli. Mezi pozitivní faktory patří například růst střední třídy, který bývá přínosný především pro země s vysokou mírnou nerovnosti, kam se Jihoafrická republika s GINI koeficientem na úrovni 60 nepochybně řadí. Růst střední třídy s sebou typicky přináší větší politickou a ekonomickou stabilitu. Další příležitost k růstu skýtají také outsourcingová centra v této zemi.

Jednou z příležitostí, jak investovat do vývoje akciových trhů těchto zemí, jsou například následující burzovně obchodované fondy (ETF). Investování formou ETF je v dnešní době expandující alternativa k podílovým fondům, protože burzovně obchodované fondy nabízejí vesměs srovnatelné výnosy (výjimkou jsou podílové fondy několika investičních hvězd, což se však projevuje ve výši jejich poplatků), přičemž mají mnohem nižší poplatky za správu, které se nejčastěji pohybují mezi 0,1% a 1% investovaných peněz. ETF zároveň představují alternativu k investování do jednotlivých akcií, protože jedním nákupem může investor získat podíl i ve stovkách nebo tisících firem – případný bankrot jedné takové firmy pak portfolio výrazněji neohrozí.

Market Vectors-Africa Index (AFK)  – 24 % investic tohoto fondu je umístěno v Jižní Africe, 21 % v Egyptě a 16 % v Nigérii. Dále 14 % fondu představují firmy z Velké Británie, které se orientují na Afriku a 10 % jsou investice v Maroku.

Další možností, jak se podílet na africkém růstu, je SPDR S&P Middle East & Africa ETF (GAF), který je z 79,4 % alokován právě do tohoto regionu. Z 16,6 % představuje také investici do zemí blízkého východu (8,4 % je umístěno v Kataru a 8,2 % ve Spojených arabských emirátech). Naprosto majoritní část investic fondu směřuje do Jihoafrické republiky (74 %), zatímco do Egypta nebo Maroka jsou umístěny jen 3 %, respektive 2 % investic.

V případě zájmu o investici do firem z jednotlivých afrických zemí je možné zvolit v případě Jižní Afriky například indexový fond iShares MSCI South Africa Index Fund (EZA), pro investice do Nigérie Global X MSCI Nigeria ETF (NGE) nebo fond Market Vectors Egypt Index Fund (EGPT) v případě Egypta.

Možnost investic do dalších afrických zemí skrze EFT je zatím značně omezena, je ale možné, i když značně rizikové, investovat do jednotlivých akciových titulů.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter