Afrika – kontinent na vzestupu?

Ve Washingtonu tento týden probíhá summit více než 40 zástupců afrických států s představiteli velkých amerických korporací. Cílem tohoto setkání je posílení ekonomických vazeb a řešení infrastruktury a investičních nedostatků v Africe. Ale jak dobrou investiční příležitostí je Afrika a jak bude její ekonomika vypadat za 50 let? Na tyto otázky se snažila najít odpovědi agentura Bloomberg.

Abu Agbagu vzhlíží ke zpevněným silnicím a mrakodrapům, které se objevily v Lagosu, největším africkém městě, jako ke znamení lepší budoucnosti.

„To je vývoj, to je pokrok,“ říká 30letý krejčí. „Rozhodně vidím mnoho příležitostí. Možná, že se situace nezlepší nijak výrazněji během mého života, ale s velkou pravděpodobností tomu tak bude pro ty, kteří přijdou po nás.“

Dvě desetiletí trvající prudký růst v Africe naznačuje, že se nejchudší kontinent začíná vyrovnávat se svými problémy a vyhlídky ekonomiky se zásadně zlepšují. Mezi africké přednosti patří obrovské množství nevyužitých zdrojů, mladistvá populace a rozšiřující se střední třída. Na druhé straně je zde však cítit všudypřítomná chudoba a nerovnost, nárůst četnosti islámského militantního násilí a děsivá infrastruktura.  

Údaje shromážděné Africkou rozvojovou bankou podporují předpoklad o Africe na vzestupu: průměrná délka života vzrostla na 28 let v roce 2011 z 37 let v roce 1950 a zápis do základních škol se vyšplhal na 77 procent v roce 2011 z 52 procent v roce 1990. Vládní správa se zlepšila ve 46 z 52 afrických zemích za posledních 13 let, podle nadace Mo Ibrahim Foundation, jež bere v potaz ukazatele jako je bezpečnost, ochrana lidských práv a hospodářský pokrok.

Rychle rostoucí

„Není zde nic, co by zastavilo Afriku v prospěchu z reforem, kterých jsme byli svědky v posledních několika letech,“ řekl Stuart Culverhouse, hlavní ekonom Exotix Partners.

Mezinárodní měnový fond uvedl 24. července ve svém odhadu ekonomik subsaharské Afriky, že tamní ekonomiky v tomto roce zaznamenají nárůst o 5,4 procenta a 5,8 procent v roce 2015, ve srovnání s předpokládaným 1,7procentním a 3procentním nárůstem v USA. Mezinárodní měnový fond letos očekává 7,4procentní růst čínské ekonomiky v tomto roce a 7,1procentní růst v roce příštím.

Nigerijská ekonomika, jež je největší africkou ekonomikou, má potenciál k růstu o 7,1 procent ročně až do roku 2030, uvedla společnost McKinsey ve zprávě 24. července. To by z ní udělalo jednu z největších světových top 20 ekonomik, se spotřebitelskou základnou vyšší než je aktuální populace Francie a Německa.

Summit

Americký prezident Barack Obama bude během třídenního setkání hostit setkání, jež započalo včerejším dnem ve Washingtonu více než 40 afrických vůdců. Summit je zaměřen na posílení ekonomických vazeb a řešení infrastruktury a investičních nedostatků v Africe.

„Afrika má za sebou dlouhou cestu od své éry závislosti na vnější pomoci,“ řekl Sim Tshabalala, co-CEO společnosti Standard Bank, největšího afrického věřitele. „Rychle se rozvíjející střední třída v Africe je hnána rozsáhlou diverzifikací afrických ekonomik, jež nabízejí obrovské příležitosti pro společnosti, které chtějí investovat.“

Podíl Afriky na globální ekonomice by se do roku 2050 mohl ztrojnásobit, zatímco průměrný příjem na obyvatele by mohl být až šestinásobně vyšší a více než 1,4 miliardy Afričanů by mohlo vstoupit do střední třídy, podle nejoptimističtějšího scénáře studie vypracované Hospodářskou komisí pro Afriku. Předpokladem jsou schopné státy, pragmatické vedení, silné instituce, mír, bezpečnost a respektování právního státu.

Přesto je však mír v několika afrických zemích stále nedosažitelnou metou.

Boko Haram

V  posledních pěti letech probíhají v Nigérii boje rebelů z Boko Haram s bezpečnostními silami, ve snaze zavést islámské právo. Násilí, které se přelilo i do sousedního Kamerunu, si vyžádalo více než 2000 životů v prvním pololetí tohoto roku, podle organizace Human Rights Watch. Konflikty také zuří v jižním Súdánu, Středoafrické republice a Somálsku, zatímco útoky al-Káidy a militantní skupiny Al-Shabaab mají na svědomí desítky mrtvých v Keni.

Zatímco nepřátelství omezuje hospodářský rozvoj, počet postižených afrických zemí se výrazně snížil v průběhu posledních několika desítek let, řekl Jasques Verreyne v emailové odpovědi na otázky. „Země, jež si vybudují úspěšnou historii obezřetné politiky s ochotou reformovat, budou mít šanci i nadále přitahovat značné množství přímých zahraničních investic.“

Nové firmy

Do Afriky směřovalo 5,7 procenta globálních přímých zahraničních investic v minulém roce, což je o 3,6 procenta více,než tomu bylo před deseti lety. V loňském roce bylo na africkém kontinentu zapsáno více než 400 tisíc nových firem, podle africké rozvojové banky se sídlem v Tunise.

„Je zde více obchodních příležitostí, než kdekoliv jinde,“ řekl Sebastian van Leeuwen, ředitel ghanské nemovitostní společnosti. „Trh je méně nasyceny a je zde menší konkurence.“

Pozitivní výhled a ekonomické údaje však maskují otřesnou úroveň, které stále čelí většina z 1,1 miliardy celkové populace Afriky.

Propuknutí eboly

Historicky nejhorší epidemie viru eboly v Guineji, Libérii a Sierra Leone, jež má na svědomí více než 800 obětí od března letošního roku, zdůraznila nedostatky zdravotní péče západní Afriky. Úmrtnost onemocnění, které se šíří prostřednictvím kontaktu s tělesnými sekrety a může způsobit krvácení z očí, uší a nosu, je až 90 procent.

Africké země v tomto roce obsadily spodních 18 příček v rámci rozvojového programu Organizace spojených národů čítajícího 187 zemí světa. Téměř 72 procent populace v subsaharské Africe, tedy cirka 585 milionu lidí, žije na pokraji chudoby.

„Afrika má potenciál vypořádat se sama s tímto problémem, s předpokládaným nárůstem počtu národů produkujících plyn a ropu na 45 z nynějších 22,“ řekl Renfrew Christie, děkan na University of Western Cape v Kapském městě.

„To přinese velký objem nových peněz, které by mohly být použity na investice a vzdělání,“ řekl. „Ropa však způsobuje války, o čemž svědčí momentální situace na Blízkém východě. Je nezbytné, abychom udrželi mír, aby peníze z prodeje ropy a zemního plynu mohly být investovány produktivně.“

Růst nezaměstnanosti

Přestože islamistické militantní násilí je v Africe na vzestupu, nepředstavuje stejnou hrozbu pro stabilitu a růst jako většina občanských válek a násilných převratů, jež jsou naopak na ústupu. Podle Marka Rosenberga, dlouhodobější riziko scénáře představuje potenciál nárůstu lidí bez práce.  

Robert Schrire, profesor politologie na University of Cape Town, předpokládá, že africké národy ukáží různé stupně pokroku, v závislosti na tom, jak vyřeší své zabezpečení a státní správu.

Vítězové a poražení

„Lidé hledají novou Asii. Myslím, že Afrika bude jedním z těch příběhů, jež jsou vnímány jako slibné, ale nikdy nenaplní očekávání. Může zde být několik vítězů jako je Botswana, na druhé straně bychom měli být připraveni na chronická selhání – pravděpodobně případ Konga a Angoly. Nejsem příliš optimistický ani co se týče Nigérie,“ říká Schrire.

Rehema Juma, keňský podnikový developer předpokládá, že uplynou desítky let, než Afrika dokáže realizovat svůj plný potenciál.

„V této chvíli nevidím žádnou zásadní změnu,“ řekl Juma. „Politika a korupce budou dusit rozvoj bez ohledu na to, kolik prostředků budeme objevovat. Možná moje vnoučata pocítí změnu, ale to bude možné jen v případě minimalizace korupce a dozrání demokracie.“

Newsletter