Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Akcie jsou velice drahé. Robert Shiller vysvětluje proč

„Americké akcie se nyní zdají opravdu drahé,“ nechal se slyšet Robert Shiller, profesor financí na Yale University. A má v současnosti více než dost příznivců přesvědčených o tom, že prostor pro růst akciového trhu je již vyčerpán. Shiler poukazuje především na svůj oblíbený indikátor CAPE, který pomohl vytvořit. Jedná se o cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii. Shiller se již o překoupenosti akcií zmiňoval v průběhu června tohoto roku.

Dalším známým ukazatelem, který Shiller při svých analýzách využívá, je tzv. Shillerovo P/E, kterým nehodnotí jednotlivé akcie, ale po úpravě celý akciový index S&P. Poměr pak představuje cenu k průměrné ziskovosti upravené o inflaci za posledních 10 let. V sobotním článku pro New York Times Shiller vzpomínal, že když využil tohoto poměru během minulého roku, činila hodnota pro index S&P 500 zhruba 23, což je vysoko nad průměrem z 20. století, jenž činil 15,21. Nyní je tento ukazatel ještě výše, když se dostal nad úroveň 25, což je hodnota, kterou se od roku 1881 podařilo překonat pouze třikrát a to v letech 1929, 1999 a 2007. Není třeba připomínat, o jak velké burzovní krachy se jednalo.

Shiller současně upozorňuje, že indikátor CAPE nebyl nikdy vytvořen k tomu, aby časoval trh resp. určil ten správný „timing“ pro vstup či výstup z pozic. Trh se tak může poblíž těchto rekordních hodnot držet i celé měsíce, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vcelku neobvyklou periodu, investoři by se měli začít ptát, je-li současná rally skutečně ospravedlnitelná.

„Myslím si, že skutečné odpovědi leží v oblasti sociologie a sociální psychologie – ve fenoménu iracionální hojnosti, která se v minulosti vždy rozplynula,“ uvádí nositel Nobelovy ceny a dodává: „Pokud se opět změní nálada na trhu, investice do akcií nás budou hodně bolet.“

Analytici z Bank of America Merril Lynch však zůstávají při využití poměru P/E i nadále optimističtí. Samozřejmě je ale třeba upozornit, že ve svých analýzách využívají klasický poměr P/E.

Z vybraných reakcí pod článkem z New York Times si lze přečíst různé argumenty čtenářů:

„…Likvidita pumpovaná do trhu ze strany Fedu způsobuje výrazný odklon valuací jednotlivých společností od fundamentu…“

„…Akcie jsou vše, co máme, a je zde stále značné množství nezainvestovaných peněz, aby současné úrovně ještě na čas vydržely…“

„…Měl jsem kamaráda, který se v roce 1997 na základě Shillerových ukazatelů rozhodl vystoupit z akciových pozic a držet hotovost. To bylo v době, kdy index Dow Jones dosáhl 6.000bodové úrovně a dle zmíněných ukazatelů byl trh opravdu předražený. Přesto se v nadcházejících letech vyhoupl až k 11.000bodové hodnotě a i po velkém pádu v letech 1999 – 2000 se již k hodnotě 6.000bodů nevrátil…“

 

(Zdroj: MarketWatch)

Newsletter