Akcie jsou velice drahé. Robert Shiller vysvětluje proč

„Americké akcie se nyní zdají opravdu drahé,“ nechal se slyšet Robert Shiller, profesor financí na Yale University. A má v současnosti více než dost příznivců přesvědčených o tom, že prostor pro růst akciového trhu je již vyčerpán. Shiler poukazuje především na svůj oblíbený indikátor CAPE, který pomohl vytvořit. Jedná se o cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii. Shiller se již o překoupenosti akcií zmiňoval v průběhu června tohoto roku.

Dalším známým ukazatelem, který Shiller při svých analýzách využívá, je tzv. Shillerovo P/E, kterým nehodnotí jednotlivé akcie, ale po úpravě celý akciový index S&P. Poměr pak představuje cenu k průměrné ziskovosti upravené o inflaci za posledních 10 let. V sobotním článku pro New York Times Shiller vzpomínal, že když využil tohoto poměru během minulého roku, činila hodnota pro index S&P 500 zhruba 23, což je vysoko nad průměrem z 20. století, jenž činil 15,21. Nyní je tento ukazatel ještě výše, když se dostal nad úroveň 25, což je hodnota, kterou se od roku 1881 podařilo překonat pouze třikrát a to v letech 1929, 1999 a 2007. Není třeba připomínat, o jak velké burzovní krachy se jednalo.

Shiller současně upozorňuje, že indikátor CAPE nebyl nikdy vytvořen k tomu, aby časoval trh resp. určil ten správný „timing“ pro vstup či výstup z pozic. Trh se tak může poblíž těchto rekordních hodnot držet i celé měsíce, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vcelku neobvyklou periodu, investoři by se měli začít ptát, je-li současná rally skutečně ospravedlnitelná.

„Myslím si, že skutečné odpovědi leží v oblasti sociologie a sociální psychologie – ve fenoménu iracionální hojnosti, která se v minulosti vždy rozplynula,“ uvádí nositel Nobelovy ceny a dodává: „Pokud se opět změní nálada na trhu, investice do akcií nás budou hodně bolet.“

Analytici z Bank of America Merril Lynch však zůstávají při využití poměru P/E i nadále optimističtí. Samozřejmě je ale třeba upozornit, že ve svých analýzách využívají klasický poměr P/E.

Z vybraných reakcí pod článkem z New York Times si lze přečíst různé argumenty čtenářů:

„…Likvidita pumpovaná do trhu ze strany Fedu způsobuje výrazný odklon valuací jednotlivých společností od fundamentu…“

„…Akcie jsou vše, co máme, a je zde stále značné množství nezainvestovaných peněz, aby současné úrovně ještě na čas vydržely…“

„…Měl jsem kamaráda, který se v roce 1997 na základě Shillerových ukazatelů rozhodl vystoupit z akciových pozic a držet hotovost. To bylo v době, kdy index Dow Jones dosáhl 6.000bodové úrovně a dle zmíněných ukazatelů byl trh opravdu předražený. Přesto se v nadcházejících letech vyhoupl až k 11.000bodové hodnotě a i po velkém pádu v letech 1999 – 2000 se již k hodnotě 6.000bodů nevrátil…“

 

(Zdroj: MarketWatch)

Newsletter