Akcie Nintenda padají. Většina zisku z Pokémon Go půjde do jiné kapsy

Akcie japonského výrobce herních konzolí a her Nintendo po uvedení hry Pokémon Go vyletěly prudce vzhůru. Bez nadsázky lze říct, že hra dobyla svět a stala světovým kulturním fenoménem. Dnes ale akcie dramaticky klesly poté, co si investoři uvědomili, že Nintendo hru vlastně nevyrábí, napsala CNBC na svých webových stránkách.

Nintendo v pátek po ukončení obchodování vydalo prohlášení, v němž upozornilo na to, že dopad bude omezený, protože firma vlastní jen 32 procent firmy The Pokémon Company. Hra Pokémon Go a smartwatch Pokémon Go Plus dále již byly zahrnuty v současných prognózách společnosti.

Hra Pokémon Go spočívá na principu takzvané rozšířené reality, v jejímž rámci je skutečný svět nasnímaný fotoaparátem mobilního telefonu rozšířen o virtuální prvky.

Hra Pokémon Go je výsledkem spolupráce mezi Pokémon Company a firmou Niantic Labs, která již dříve vytvořila podobnou hru v rozšířené realitě Ingress jako součást Google. Toto odhalení vedlo k pádu akcií během dnešního obchodování, akcie Nintenda ztratily 17,7 procenta, což podle agentury Bloomberg představuje zhruba 6,4 miliardy dolarů. Burzovní pravidla na tokijské burze přitom brání akciím v pohybu během obchodního dne o více než 18 procent.

Může se tak zdát, že za výrazným posílením akcií Nintenda, které díky tomu v tržní kapitalizaci dokonce předstihlo Sony, byl chybný úsudek investorů. Ti se mylně domnívali, že Pokémoni jsou zcela v autorství Nintenda. Nic z toho, co firma v pátek oznámila, přitom nebylo pro trh novou informací. Přímo na hře se nikde neobjevuje logo výrobce herních konzolí, o statutu vlastnictví hry bylo jasno už při jejím oznámení loni.

Nintendo má své vlastní mobilní iniciativy, na kterých spolupracuje s firmou Dena. Brzy spustí na základě franšízy hry Animal Crossing a Fire Emblem, které by firmě mohly slušně vydělat, když se jim bude dařit. Naopak Pokémon Go slouží jednoduše jako příklad toho, jak může IP adresa Nintenda vzkvétat, když je vhodně zasazena do světa smartphonů.

Zatím nelze odhadnout, jakou budou mít Pokémoni výdrž. Můžete si ale být jisti, že v dnešním Tokiu určitě potkáte někoho, kdo se právě snaží chytit Psyducka. K pátku si hru stáhlo více než deset milionů lidí, a bylo to jen několik hodin poté, co byla k dispozici.

Pokémoni se poprvé objevili v roce 1996 ve hrách pro herní zařízení Game Boy. Jejich pojmenování vychází z japonského výrazu pro „kapesní monstra“ (Poketto Monsutā). Na úspěch videoher navázal o rok později kreslený seriál, který je dodnes vysílán po celém světě. Vytvořeno bylo i několik kreslených filmů a počítačových i karetních her.

Newsletter