Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Akcie NWR propadly o téměř polovinu. Začal obchod s právy

Akcie těžební skupiny New World Resources v úvodu dne propadly v Londýně o bezmála polovinu hodnoty a aktuálně v Praze ztrácejí více jak 40 procent na 1,25 koruny za akcii a v Londýně také přes 40 procent do blízkosti 0,04 GBP za akcii. Do londýnského obchodování i na pražský trh START vstoupilo samostatně obchodování s právy na nové akcie.

NWR oznámila, že do londýnského obchodování byla práva na nové běžné akcie NWR typu A přijata dnes v 8:00 tamního času, návazně na oznámení z konce července. Celkem jde o 5.030.100.717 kusů práv na shodný počet nových akcií. Obchodování se samotnými právy na varšavské burze by pak mělo být spuštěno 11. září, uvedla firma.

Pražská burza uvedla, že ke dnešku 10. září je zahájeno obchodování s novou emisí upisovacích práv NWR v rámci kontinuálního režimu na neregulovaném trhu START pod názvem RIGHT NWR. ISIN je GB00BPBFX987, XETRA ticker NWRSR. „Žádost o přijetí podal člen burzy J & T BANKA, který bude také podporovat likviditu z pozice Patrona,“ uvedla BCPP.

Stávající akcionáři mají v rámci procesu restrukturalizace NWR a navýšení kapitálu nárok na práva na vydání nových akcií. Ta mohou uplatnit, případně se je pokusit odprodat, nebo je nevyužít a pak prostě zaniknou. Pokud se stávající investor rozhodne práva využít, centrální depozitář mu odpovídající množství zablokuje a následně musí deponovat prostředky na nové akcie NWR.

Cena akcií NWR na pražské burze padá směrem k ceně, za kterou je v podstatě možné koupit akcii z nové emise. „Ti, kteří nejsou stávající akcionáři, si musí nejprve koupit právo na úpis, které se na trhu pražské burzy – START – začalo obchodovat za 50 haléřů. Držitel tohoto práva následně musí složit zhruba 65 haléřů (2,3457891 britských centů), aby novou akcii získal. Aktuálně cena práva klesá na 25 haléřů. Dá se očekávat, že akcie NWR budou i nadále pod tlakem,“ uvádí analytička trhů Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

NWR dnes ráno informovala, že kapitálovou restrukturalizaci New World Resources (NWR), které patří i černouhelná OKD, schválil po londýnském soudu i newyorský soud. Snížení nominálního zadlužení z 825 milionů eur na 500 milionů eur a vydání nových akcií už na konci srpna firmě schválili její věřitelé a minulý týden také soud v Londýně. NWR teď může proces restrukturalizace dokončit, předpokládá, že se tak stane z kraje měsíce října.

Záchranný plán NWR schválil i newyorský soud

NWR dnes poprvé bez práv na úpis akcií na historickém dně

NWR: Útěk z lopaty, nejistota zůstává. Prodat, zní z KB

Věřitelé NWR schválili restrukturalizační plán, budoucnost rozhodnuta

NWR ve čtvrtletí prodělala 30 milionů eur, s věřiteli se prý dohodne

Newsletter