Akcie Shire padají o 25 %. AbbVie „daňovou“ akvizici rozvažuje

Americký farmaceutický gigant AbbVie znovu otevírá kapitolu „Shire“. Firma dnes podle informací Financial Times uvedla, že znovu zvažuje akvizici britského výrobce léků Shire za 54 mld. USD. Důvodem jsou chystané změny v daňové politice v zámoří. Právě možnost snížení daňového zatížení byla hlavním důvodem pro zmíněnou akvizici. Americká vláda se chystá proti korporátním daňovým „únikům“ cestou zahraničních akvizic tvrdě zasáhnout.

Akvizice Shire měla americké AbbVie snížit průměrnou daňovou zátěž do roku 2016 na 13 z 22 procent. Znovuotevření možnosti akvizice je jasným signálem, že v září oznámený plán zpřísnění daňové politiky zabral a firma se snaží využít zbývající čas ve svůj prospěch.

Výkonný ředitel AbbVie Richard Gonzales nicméně v červenci uvedl, že hlavním cílem pro spojení s britskou Shire není jen získání daňové úlevy. Opačný názor ale sdílí většina analytického publika, kteří právě v daňové úlevě vidí minimálně krátkodobý jasný hlavní benefit akvizice.

Diskuze o účetních výhodách plynoucích ze zahraničních akvizic se znovu otevřela minulý měsíc poté, co ministerstvo financí přišlo s novými pravidly, která mají těmto obchodům, označovaným jako daňové inverze, jež ve svém výsledku představují přesunutí sídla společnosti s cílem daňové optimalizace, zabránit.

Původně se očekávalo dokončení transakce mezi AbbVie a Shire během posledního čtvrtletí roku. Nyní nad celým obchodem visí otazník, který v dnešním obchodování v Londýně sráží akcie Shire o více jak 25 procent níž. 

Newsletter