Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Akciové fondy opouští rekordně investorů

Poslední dva týdny byly pro investory poměrně bouřlivé. Propad světových akciových trhů se projevil v mohutném odlivu zdrojů především z akciových fondů. Dle dat americké Citigroup šlo dokonce o rekordní čísla.

Investoři během týdne od 19. do 26. srpna vybrali hromadně ze zmiňovaných fondů 29,5 miliardy dolarů, což je největší týdenní odliv kapitálu, který Citigroup od roku 2000 zaznamenala. Z regionálního hlediska bylo vyňato nejvíce zdrojů z fondů zaměřujících se na Spojené státy, u kterých konečné číslo čítalo 12,3 miliardy dolarů. Na druhém místě se umístily asijské fondy čelící odlivu o velikosti 4,9 milionů dolarů. Evropské fondy pak prolomily 14týdenní období přílivu investic, aby celkově přišly o 3,6 miliardy dolarů (viz graf).

Svou daň si tak vybrala nejen obava z budoucího výhledu čínské ekonomiky, ale i nejistota ohledně tolik očekávaného navýšení amerických úrokových sazeb. Právě úroková normalizace se postupně dere do popředí pozornosti s tím, jak investoři spekulují o tom, že čínská situace povede k dalšímu zdržení prvního kroku navýšení sazeb za posledních deset let. Vlna nervozity je pak podporována i děním na rozvojových trzích. Index MSCI, který tyto regiony sleduje, se během týdne od 19. do 26. srpna snížil o více jak 7 %.

I přesto, že si, především ty evropské a americké, trhy prošly určitou konsolidací, varují někteří experti před příliš brzkým usnutím na vavřínech. Výprodeje mohou být velice snadno obnoveny, pokud se objeví jakákoliv další rozbuška, jež by investory přesvědčila o neudržitelnosti současných trhů.

Newsletter