Akciové fondy opouští rekordně investorů

Poslední dva týdny byly pro investory poměrně bouřlivé. Propad světových akciových trhů se projevil v mohutném odlivu zdrojů především z akciových fondů. Dle dat americké Citigroup šlo dokonce o rekordní čísla.

Investoři během týdne od 19. do 26. srpna vybrali hromadně ze zmiňovaných fondů 29,5 miliardy dolarů, což je největší týdenní odliv kapitálu, který Citigroup od roku 2000 zaznamenala. Z regionálního hlediska bylo vyňato nejvíce zdrojů z fondů zaměřujících se na Spojené státy, u kterých konečné číslo čítalo 12,3 miliardy dolarů. Na druhém místě se umístily asijské fondy čelící odlivu o velikosti 4,9 milionů dolarů. Evropské fondy pak prolomily 14týdenní období přílivu investic, aby celkově přišly o 3,6 miliardy dolarů (viz graf).

Svou daň si tak vybrala nejen obava z budoucího výhledu čínské ekonomiky, ale i nejistota ohledně tolik očekávaného navýšení amerických úrokových sazeb. Právě úroková normalizace se postupně dere do popředí pozornosti s tím, jak investoři spekulují o tom, že čínská situace povede k dalšímu zdržení prvního kroku navýšení sazeb za posledních deset let. Vlna nervozity je pak podporována i děním na rozvojových trzích. Index MSCI, který tyto regiony sleduje, se během týdne od 19. do 26. srpna snížil o více jak 7 %.

I přesto, že si, především ty evropské a americké, trhy prošly určitou konsolidací, varují někteří experti před příliš brzkým usnutím na vavřínech. Výprodeje mohou být velice snadno obnoveny, pokud se objeví jakákoliv další rozbuška, jež by investory přesvědčila o neudržitelnosti současných trhů.

Newsletter