Akciový konec roku a jeho tradiční vítěz

Poslední čtvrtletí se obyčejně nese ve znamení akcií. V závěru roku si akciové trhy obvykle prochází poměrně zajímavým růstem, kterého by měl využít každý aktivní investor. I přesto, že zmiňovaný růst zahrnuje naprostou většinu sektorů, jeden má tendenci předbíhat všechny ostatní. Lídrem skupiny jsou v tomto případě technologie.

Dle Sama Stovalliho, akciového stratéga společnosti S&P Capital IQ, byl od roku 1990 na indexu S&P500 pozorován průměrný růst o velikosti 4,9 %. Při detailnější analýze pak zjišťujeme, že v rámci všech deseti sektorů si největší rally připsaly technologie, a to v průměru o 6,6 %. Během celého sledovaného rámce k tomuto scénáři došlo v 80 % případů.

Důvody, proč k tomuto vývoji opravdu dochází, jsou mnohé. Jedním z nich je například fakt, že technologie jsou obyčejně sektorem, který zabírá přední pozice v hledáčku většiny investičních manažerů. Druhým je investiční politika firem. Pokud společnost za celý rok dosud nezainvestovala do nových technologií, je vysoce pravděpodobně, že tak učiní ještě na konci roku. V neposlední řadě hrají roli i Vánoce. Počítače, chytré telefony a tablety jsou oblíbeným dárkem, který lze nalézt pod stromkem v mnoha domácnostech.

Valuace technologické oblasti se momentálně nachází na 15,6násobku zisků, což je úroveň, která má stále otevřený prostor pro další možný růst. Co se týče konkrétních akcií, Paul Hickey z Bespoke Investment Group ve svém rozhovoru pro server CNBC  doporučil vsadit v závěru roku na tři zvučné tituly, a to Facebook, Amazon a Palo Alto Networks.

I přes pozitivní historická data je ale nutné mít na paměti, že z historie si člověk může vzít ponaučení, avšak v případě trhů není nikde jasně dáno, že se bude opakovat. Proto Stovalli radí, aby investoři raději nesázeli vše na jednu kartu, ale aby naopak raději zvolili cestu adekvátní diverzifikaci.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Technologie v českých domácnostech – jaká jsou čísla?

Newsletter