Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Akviziční chutě na Wall Street sílí. Co se ještě vyplatí letos sledovat?

Americký akciový trh pokračuje v posouvání svých historických maxim. Ačkoli o důvodu v podobě fundamentu by se dalo, s ohledem na trvající podporu cen aktiv ze strany centrální banky, polemizovat, nelze nezmínit letošní vlnu fúzí a akvizic. Investoři ji vnímají a mají-li dobrý nos, bohatá odměna je nemine.

Celkový objem akvizic na americkém trhu dosáhl od začátku roku k 15. květnu 586 miliard dolarů, což je oproti stejnému období loni nárůst o 36 procent a zároveň nejlepší výsledek od roku 2007 (tehdy dosáhl objem M&A ve srovnatelném období 680 mld. USD). Roste zároveň hodnota jednotlivých transakcí, jejichž počet se meziročně snížil o 6 procent na 3.826 a je nejnižší od roku 2009, vyplývá ze záznamů společnosti Dealogic.

Co víc, prémie vyplývající z letošních M&A transakcí jsou více než štědré. S prémií deseti miliard dolarů koupí Medronic, výrobce zdravotnických zařízení, irského konkurenta Covidien za 42,9 miliardy dolarů. Akvizice potravinářské Hillshire Brands za 7,7 mld. USD do rukou Tyson Foods odmění akcionáře Hillshire 70 procenty navíc oproti tržní ceně titulu. A za geniální sázku lze jistě označit investici do farmaceutické firmy Idenix. Po ní totiž sáhl zdravotnický gigant Merck za 3,85 miliardy dolarů, což pro akcionáře Idenix znamenalo při oznámení transakce 9. června úžasnou prémii 255 procent.

Nezdá se, že by chuť firem se skrze M&A rozšiřovat a konsolidovat měla ochabovat. Nabízí se tak otázka, které ze sektorů jsou v tomto ohledu nejatraktivnější? MarketWatch vybírá tři:

Banky

Pokrizovou módou (alespoň naoko) se stalo penalizovat velké banky za to, že jsou příliš velké. Snaha regulátorů směřovala k tomu, omezit systematické riziko spojené s obřími finančními institucemi, tzv. „too big to fail“. V této oblasti proto nečekejme rušno. Jsou tu ale banky menší, regionální, u nichž by případná konsolidace ustát pozornost úřadů mohla. BB&T, Fifth-Third Bancorp, KeyCorp či Comerica.

Online obchodníci

Chystané IPO čínské skupiny Alibaba by mohlo přimět americké konkurenty ke spojení sil. Bez zajímavosti určitě není eBay s finančním klenotem v rukou PayPal. PayPal vznikla jako doprovodná platforma pro online platby, ovšem stihla se již vyvinout v ziskovou divizi s velmi nadějnou budoucností. I v této epizodě má svou roli aktivistický investor Carl Icahn, který požaduje osamostatnění PayPalu. Třeba by mu prospělo spojení s kompatibilnější firmou?

Kabelové vysílání

Americké mediální prostředí kabelových služeb prochází proměnou. V únoru se Comcast dohodla na koupi svého konkurenta Time Warner Cable za 45,2 miliardy USD. Poskytovatelé kabelového vysílání – Charter Communications, Frontier Communications, Cablevision System a další – čelí konkurenci firem jako Apple, Amazon a Google a snahy o konsolidaci tak mohou pokračovat. Větší podíl na trhu totiž rovná se větší slovo při tvorbě cenové politiky.

Newsletter