Alibaba celosvětovou jedničkou

Nevypadalo to, ale nakonec je tomu opravdu tak. Primární úpis akcií Alibaba se podle údajů agentury Bloomberg stal největší primární emisí na světě. A to díky bankám, které se na úpisu podílely a které se rozhodly využít speciální opci.

Podle původních pátečních informací upsala Alibaba 320,1 mil. kusů akcií za cenu 68 dolarů za akcii, čímž od investorů získala celkem 21,8 miliard dolarů. Takovýmto objemem by se stala největším primárním úpisem v historii USA, ale na celosvětové prvenství by nedosáhla – to patřilo čínské Agricultural Bank of China, která v roce 2010 upsala akcie v rámci IPO za celkem 22,1 miliard dolarů.

Podle nejnovějších informací agentury Bloomberg se však čínskému internetovému gigantovi nakonec podařilo celosvětové prvenství obsadit – díky bankám, podílejícím se na úpisu, které se rozhodly využít tzv. „greenshoe“ opci, která v rámci dohody opravňovala banky nabídnout k prodeji dodatečných 48 milionů akcií a navýšit tak původní velikost úpisu o 15 %. Z vedení NYSE již v pátek znělo, že opce využita bude a „upsáno bude vše, co jen upsat jde“. Celkem tak Alibaba získala rekordních 25 miliard dolarů.

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Takovouto opci (pokud je součástí dohody o úpisu) mohou zajišťovatelé úpisu použít v případě vysokého zájmu o akcie. Obvykle opravňuje navýšit nabídku o 15 % původně plánovaného objemu a stabilizovat tak cenové výkyvy v případě extrémní poptávky. Toho banky Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Citigroup, které se na úpisu akcií Alibaba podílely, nakonec opravdu využily.

Podle TD Ameritrade dosáhly klientské objednávky akcií Alibaba 2,5násobku objednávek, které mířily při primárním úpisu na akcie sociální sítě Twitter. Akcie Alibaba vystřelily během pátečního obchodování o 38 % výš a zajistila tak zajímavý zisk nejen svému generálnímu řediteli Jack Ma, kterému díky ní stoupla hodnota majetku na 26,5 miliard dolarů, uvádí index miliardářů Bloomberg. O alespoň 1 miliardu akcií požádaly fondy jako Fidelity Investments, BlackRock Inc. nebo T. Rowe Price Group Inc.

Akcie v pátek uzavřely na ceně 93,89 dolarů za akcii a mají našlápnuto k pokračování v růstu. Jak už bylo však zmíněno, rizikem zůstává fakt, že zhruba 18 procent akcií je v rukou investorů, kteří nemají povinnost s prodejem vyčkávat na uplynutí stanovené doby (lock up periody) – trh tak může zaplavit vysoké množství akcií, jejichž majitelé budou chtít realizovat svůj již nyní velmi zajímavý zisk.

Alibaba jde na trh za 68 USD/akcie. Bude NYSE napínat?

Newsletter