Alibaba jde na trh za 68 USD/akcie. Bude NYSE napínat?

(Aktualizováno 19. 9. 0:12) V pátek to přijde. Konečně bude na newyorské burze NYSE zahájeno obchodování s tolik sledovanými akciemi čínské internetové společnosti Alibaba. Zájem o pravděpodobně největší primární emisi (IPO) je prý obrovský a ti, kteří se této jízdy nemohou účastnit (jako například čínští investoři, pro něž platí vládní omezení investic v zahraničí) se alespoň snaží těžit z vlny nadšení přes jiné tituly, s Alibabou související. Tak například sedm čínských společností, které jsou s tímto internetovým gigantem spjati na základě vlastnického podílu nebo partnerství, za poslední měsíc podle dat agentury Bloomberg posílilo v průměru o zhruba 15 %. Další internetový obr, Yahoo, posílil díky svému více než 22% podílu v Alibabě od začátku září o 8,5 %.

Fenomén Alibaba posvítil na několik témat. Kromě nutnosti reformy čínského IPO trhu, ze kterého utíkají velké čínské společnosti do zahraničí, například i to, že je tu další gigant, který nechce opakovat chybu Facebooku. Oblíbená sociální síť vstoupila na americkou burzu zaměřenou především na technologické tituly Nasdaq v květnu 2012. A byl to celkem průšvih. Toto IPO provázely kromě skandálu s neprůhledným poskytováním informací i technické problémy právě ze strany burzy Nasdaq. To byl jeden z důvodů, proč si další sociální síť Twitter pro úpis svých akcií v loňském roce raději vybrala burzu NYSE.

Alibaba je tak dalším internetovým titulem, který NYSE věří víc. Uvidíme, co toto největší IPO v historii USA, v rámci kterého jde na burzu celkem 320 milionů akcií za upisovací cenu 68 dolarů. Firma tak z IPO získá asi 21,77 miliardy dolarů a emise ji ohodnocuje na přibližně 167,62 miliardy dolarů.

Alibaba si věří. Chce až 68 dolarů za akcii

O akcie Alibaba je rekordní zájem. Asi zdraží

Čas, kdy se opravdu začne obchodovat, známý není. V 9:30 newyorského času (15:30 našeho času) odstartuje burza NYSE proces, který má určit zahajovací cenu akcií Alibaba. Pak bude záležet na několika faktorech, které ovlivní jak Goldman Sachs v roli vedoucího úpisu, tak i velikost zájmu o tuto emisi.

Všeobecně se IPO začínají na burze NYSE obchodovat do 15 minut, jsou ale samozřejmě výjimky. Společnost General Motors se například začala obchodovat hned po 6 minutách od zahájení obchodování, v případě sociální sítě Twitter však od rozeznění úvodního zvonce uběhla hodina a 19 minut a titul se začal obchodovat až v 10:49. V případě akcií Alibaba, vzhledem k objemu emise a celému haló, které úpis doprovází, může podle představitelů burzy NYSE trvat zahájení obchodování ještě déle. Banka Goldman Sachs, která úpisu šéfuje a která stála i za úpisem Twitteru, je prý navíc známá tím, že se zahájením obchodování nespěchá. Je tak možné, že NYSE využije poslední příležitosti investory po celém světě ještě pořádně napnout a zahájí obchodování až po 11. hodině (17:00 našeho času).

Newsletter