Alibabě se nedařilo. Propadly tržby, zisk a teď akcie (-11 %)

(Aktualizováno 16:46) Největší čínský provozovatel e-commerce, skupina Alibaba, nedokázal tentokrát svými výsledky uspokojit investory. Naopak. Po propadu tržeb i zisku akcie reagují výrazným pádem.

Alibaba Group Hoding utrpěla meziroční propad čistého zisku o 28 procent na 5,98 miliardy jüanů, v přepočtu 964 milionu dolarů. Do výsledku promluvily kompenzační platby a další jednorázové náklady. Očekáván byl zisk 8,8 milairdy jüanů, nutnou reakcí je tak propad akcií o více než 8 procent do blízkosti 90 dolarů za akcii v předobchodní fázi seance na Wall Street a o 11 % k 87,7 dolaru za akcii v běžném obchodování. Akcie Yahoo, která v tomto týdnu oznámila vyčlenění podílu v Alibabě do samostatné entity, klesají o 8 % pod 43 dolarů za akcii.

Tržby Alibaby dosáhly pouze 26,2 miliardy jüanů při očekávání analytiků a ekonomů 27,6 miliardy jüanů dle konsensu agentury Bloomberg.

Yahoo přesune podíl v Alibaba do samostatného subjektu

Majitelem Alibaby, která loni uskutečnila obří IPO části svých akcií ve Spojených státech, je aktuálně nejbohatší Číňan – Jack Ma. Ten se ve společnosti soustředí na investice do obchodních platforem a aplikací a chce dosáhnout cíle spolupráce s více než 10 miliony malých firem mimo trh Číny.

Alibaba čelí zpomalování růstu čínské ekonomiky, nadto kritice, vznášející se kolem dohledu nad jejími systémy v Číně. Se zpomalující ekonomikou Alibabě propadly příjmy z reklamy.

Alibaba získala v první emisi dluhopisů 8 miliard dolarů

V září Alibaba poslala své akcie na americkou burzu v rámci primárního úpisu akcií (IPO) na ceně 68 dolarů za kus. Oproti této ceně akcie zpevnily o dvě pětiny hodnoty.

Do střetu s čínskými úřady se Alibaba dostává kvůli neschopnosti „vymést“ ze svých prodejních systémů nelegální obchodníky, falzifikáty originálního zboží, hovoří se také o úplatcích nebo zavádějící reklamě. Na čínském trhu se proto ve spojení s Alibabou aktuálně mluví o krizi důvěryhodnosti. Alibaba už v prospektu k emisi akcií uvedla, že „spory byly v minulosti a jistě budou i v budoucnosti“. Hlavními domácími konkurenty jsou Tencent nebo Baidu.

Alibaba výsledkový debut zvládla. Růst tržeb nad očekáváním

Čínský úřad pro průmysl a obchod (SAIC) tento týden upozornil, že na webových stránkách podniku se prodává velké množství výrobků porušujících ochranné známky, zboží podřadné kvality i produktů, které jsou zakázané nebo ohrožují bezpečnost obyvatel. „Alibaba dlouhou dobu nevěnuje dostatečnou pozornost nezákonným obchodním aktivitám na svých platformách,“ uvedl úřad. 

Jack Ma na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že chce, aba Alibaba obsluhovala dvě miliardy zákazníků v celosvětovém měřítku a 10 milionů malých firem mimo domácí Čínu. Vedle online prodeje Alibaba investuje také do zábavy či světa financí. Únik dat od Sony Pictures mimo jiné ukázal, že Jack Ma usiluje o partnerství právě s touto filmovou společností. 

Alibaba celosvětovou jedničkou

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Newsletter