Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Alibabě se nedařilo. Propadly tržby, zisk a teď akcie (-11 %)

(Aktualizováno 16:46) Největší čínský provozovatel e-commerce, skupina Alibaba, nedokázal tentokrát svými výsledky uspokojit investory. Naopak. Po propadu tržeb i zisku akcie reagují výrazným pádem.

Alibaba Group Hoding utrpěla meziroční propad čistého zisku o 28 procent na 5,98 miliardy jüanů, v přepočtu 964 milionu dolarů. Do výsledku promluvily kompenzační platby a další jednorázové náklady. Očekáván byl zisk 8,8 milairdy jüanů, nutnou reakcí je tak propad akcií o více než 8 procent do blízkosti 90 dolarů za akcii v předobchodní fázi seance na Wall Street a o 11 % k 87,7 dolaru za akcii v běžném obchodování. Akcie Yahoo, která v tomto týdnu oznámila vyčlenění podílu v Alibabě do samostatné entity, klesají o 8 % pod 43 dolarů za akcii.

Tržby Alibaby dosáhly pouze 26,2 miliardy jüanů při očekávání analytiků a ekonomů 27,6 miliardy jüanů dle konsensu agentury Bloomberg.

Yahoo přesune podíl v Alibaba do samostatného subjektu

Majitelem Alibaby, která loni uskutečnila obří IPO části svých akcií ve Spojených státech, je aktuálně nejbohatší Číňan – Jack Ma. Ten se ve společnosti soustředí na investice do obchodních platforem a aplikací a chce dosáhnout cíle spolupráce s více než 10 miliony malých firem mimo trh Číny.

Alibaba čelí zpomalování růstu čínské ekonomiky, nadto kritice, vznášející se kolem dohledu nad jejími systémy v Číně. Se zpomalující ekonomikou Alibabě propadly příjmy z reklamy.

Alibaba získala v první emisi dluhopisů 8 miliard dolarů

V září Alibaba poslala své akcie na americkou burzu v rámci primárního úpisu akcií (IPO) na ceně 68 dolarů za kus. Oproti této ceně akcie zpevnily o dvě pětiny hodnoty.

Do střetu s čínskými úřady se Alibaba dostává kvůli neschopnosti „vymést“ ze svých prodejních systémů nelegální obchodníky, falzifikáty originálního zboží, hovoří se také o úplatcích nebo zavádějící reklamě. Na čínském trhu se proto ve spojení s Alibabou aktuálně mluví o krizi důvěryhodnosti. Alibaba už v prospektu k emisi akcií uvedla, že „spory byly v minulosti a jistě budou i v budoucnosti“. Hlavními domácími konkurenty jsou Tencent nebo Baidu.

Alibaba výsledkový debut zvládla. Růst tržeb nad očekáváním

Čínský úřad pro průmysl a obchod (SAIC) tento týden upozornil, že na webových stránkách podniku se prodává velké množství výrobků porušujících ochranné známky, zboží podřadné kvality i produktů, které jsou zakázané nebo ohrožují bezpečnost obyvatel. „Alibaba dlouhou dobu nevěnuje dostatečnou pozornost nezákonným obchodním aktivitám na svých platformách,“ uvedl úřad. 

Jack Ma na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že chce, aba Alibaba obsluhovala dvě miliardy zákazníků v celosvětovém měřítku a 10 milionů malých firem mimo domácí Čínu. Vedle online prodeje Alibaba investuje také do zábavy či světa financí. Únik dat od Sony Pictures mimo jiné ukázal, že Jack Ma usiluje o partnerství právě s touto filmovou společností. 

Alibaba celosvětovou jedničkou

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Newsletter