Amazon představil „chytrou paní domácí“ Alexu

Společnost Amazon, gigant v oblasti elektronického obchodu, ve čtvrtek představila nový hardwarový produkt s názvem Echo. Devět palců vysoké zařízení, které posouvá obor umělé inteligence zas o level výš, se může stát pro Amazon stejným milníkem, jako byl iPad pro společnost Apple. Amazon vyhlásil novinku do světa prostřednictvím svého účtu na Twitteru.

Podle internetových stránek společnosti, Echo nabízí služby v oblasti informací, hudby, zpráv i počasí a uživatel tento luxusní „speaker“ ovládá pouze svým hlasem. Je neustále aktivní a reaguje na příkaz pouze po zaznění hesla, nebo chcete-li jména – Alexa. Funguje díky webové službě firmy, takže prý dokáže odpovědět na nepřeberné množství otázek. Údajně se neustále zdokonaluje a „čím více Echo používáte, tím lépe se přizpůsobuje vzoru vaší řeči, slovníku a osobním preferencím.“ Echo je možné použít i k ovládání Amazon Music, Prime Music, iHeartRadio a TuneIN, ale může být také propojeno s bluetooth a Spotify, iTunes nebo s Pandorou. Zajímavá funkce je také ovládání zařízení pomocí mobilní aplikace, i když jste mimo domov.

 

 

Přístroj je schopen uživateli vytvořit nákupní seznam, funguje jako budík nebo kontrola času a počasí – jeví se tedy jako velmi praktický pomocník do domácnosti. Nicméně, šíří se již spekulace o sběru osobních dat a podezření vůči Amazonu z odposlechu. Přístroj si bude možné pořídit za 199 dolarů.

Jméno společnosti Amazon se v České republice v poslední době obracelo vcelku hojně. V letošním roce se několikrát hlasovalo o stavbě skladu tohoto gigantu poblíž Brna. Neúspěšně. Šéf Amazonu pro Evropu se v rozhovoru pro Hospodářské noviny k celému procesu uvedl, že je Česko poměrně unikátní: „Myslím, že jsme na stůl položili dost věcí – hodně pracovních míst, vysokou investici, naše plány se stávají pro řadu oblastí jakýmsi ekonomickým stimulem, a my jsme nežádali po České republice žádnou finanční pobídku.“

Nakonec bylo rozhodnuto o postavení skladu v Dobrovízi, poblíž pražského letiště, kde plocha skladu bude mít rozlohu téměř 100 tisíc metrů čtverečních a budou v něm pracovat dva tisíce zaměstnanců a až tři tisíce brigádníků. 

Newsletter