Američané kupují nejvíc nových domů za šest let

Srpnová statistika prodejů nových domů ve Spojených státech růstem na maxima od května roku 2008 otřásá všemi odhady ekonomů a staví zrcadlo prodejům starších domů v USA ve stejném měsíci, které naopak padly na pětileté dno.

Jednoměsíční růst trh s novým bydlením v USA je nejvyšší od ledna roku 1992, meziroční nárůst o 18 % na 504 tisíc domů v přepočtu na celý rok vysoko předčil průměrné očekávání 430 tisíc na rok přepočtených transakcí.

Statistika „hasí“ obraz o realitním trhu, který podaly nedávno zveřejněné srpnové prodeje starších domů. Ty vykázaly 1,8% pokles k úrovni 5,05 milionu v přepočtu na celý rok, což je téměř pětiletým dnem trhu.

Prodej starších domů v USA klesl na pětileté dno

Měsíční data o prodejích domů jsou nicméně vysoce volatilní položkou, protože stojí na malém vzorku dat. Propočty Bloomberg tak například ukazují, že s 90% pravděpodobností byly na celý rok přepočtené měsíční prodeje v sprnu v rozmezí 421.850 až 5876.150 domů.

Meziroční růst průměrné ceny prodaného domu dosáhl 8 procent na 275.600 dolarů. Investice do nového bydlení rostly ve třech ze čtyř klíčových širokých regionů USA, nejvíce o polovinu na západě. Růst aktivity na trhu přinesl pokles „zásob“ neprodaných domů na 4,8 měsíce z 5,6 měsíce s ohledem na aktuální poměr sil mezi nabídkou a poptávkou. 

 

Newsletter