Američané nepovažují nejlepší výsledek za 24 let za dostatečně dobrý

Klíčové body

  • Dolar oslabuje vlivem horších než očekávaných výsledků na americkém trhu práce.
  • Pomalejší obnova na americkém trhu práce by mohla přesvědčit Fed, aby odložil plánovaný tapering, což by pomohlo rizikovějším měnám jako je koruna.
  • Euro se proti dolaru dostalo na měsíční maximum. Pomáhá pozitivní ekonomická situace a zrychlující inflace.
Zdroj: Depositphotos

Čtvrtek se nesl ve znamení slabého dolaru, který utrpěl díky relativně špatným výsledkům z trhu práce. Počet nových pracovních míst v USA mimo zemědělství vzrostl v srpnu o 374 tisíc. Všeobecně očekáván byl však růst o více než 600 tisíc nových pracovních míst. Pomalejší než očekávaná obnova na americkém trhu práce by mohla dále zasáhnout i do rozhodování Fedu. Při pokračování tohoto trendu existuje riziko odkladu dlouho vyhlíženého utažení americké měnové politiky. Dolarový index se proto propadl na čtyřtýdenní minima.

Ke slabšímu dolaru přispěla i řada holubičích vyjádření od šéfa Fedu Jeroma Powella a dalších klíčových zástupců. Za očekáváními zůstal i týdenní pokles žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, který klesl o 14 tisíc na konečných 340 tisíc žadatelů. Očekávání od situace na americkém trhu práce byla zřejmě přehnaná. Konečný počet žadatelů v posledním týdnu srpna byl nejnižší za 24 let. I tak trhy vnímaly tento výsledek jako zklamání. Firmy v USA dle červencových dat propouštěly méně než v předešlém měsíci. V současné době tak v USA není cítit tlak šíření mutace delta na trhu práce.

Vedle pomalejší obnovy na trhu práce v USA zpomalil také růst produktivity práce, který ve druhém čtvrtletí letošního roku činil 2,1 % oproti 2,3% růstu v prvním čtvrtletí. Růst produktivity práce ve druhém čtvrtletí, kdy působila řada fiskálních i monetárních stimulů, zůstal 0,3 procentního bodu za očekáváním. Dobrou zprávou je růst počtu odpracovaných hodin o 6 %, což značí uvolnění pravidel v ekonomice a posílení domácí i zahraniční poptávky.

Euro naopak vlivem neuspokojivých výsledků z amerického trhu práce posílilo a dostalo se proti dolaru na měsíční maximum. Pomohla tomu rychlejší než očekávána ekonomická obnova v eurozóně. Klíčovým fundamentem pro posílení eura však zůstává zrychlující se inflace. Meziroční inflace v eurozóně dosáhla v srpnu na hranici 3 % oproti očekávaným 2,7 %. Červencová meziroční inflace přitom dosahovala „pouze“ 2,2 %. Rostoucí inflace by ve střednědobém horizontu mohla rozvázat ruce zástupcům ECB v oblasti utažení měnové politiky, která je v rámci eurozóny dlouhodobě velmi uvolněná. Z tohoto pohledu bude zásadní zářijové zasedání ECB, kde bude představena revize prognózy nastavení úrokových sazeb.

Situace na trhu práce v USA ovlivnila i měny rozvíjejících se ekonomik. A zvláště těch, kde centrální banky rychleji přistoupili k utahování měnové politiky. Trhy se v současné chvíli bojí odkladu plánovaného taperingu v USA o jeden až dva měsíce, což nahrává a krátkodobě by mělo dále nahrávat takovým měnám. Nejrychlejší reakce z tohoto balíku měn se dočkal jihoafrický rand a mexické, kolumbijské a čilské peso. Koruna by měla, pokud nedojde ke zhoršení pandemické situace, v následujících týdnech proti dolaru mírně posilovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1878 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1851 do 1,1888 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,37 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,35 až 21,51 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter