Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Američané se bojí další vlny nákazy

Klíčové body

  • Nálada amerických spotřebitelů se zhoršila nejvíce od roku 2011.
  • Strach z propuknutí pandemie v Číně ovlivňuje vinou propojenosti globální ekonomiky náladu i na západních trzích.
  • V dalších dnech je možné zpevnění dolaru, který v krizových dobách řadě obchodníkům slouží jako bezpečný přístav.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar začátkem tohoto týdne oslabil proti svým hlavním měnovým párům. Oslabení se začalo významně projevovat už v pátek, kdy obchodníci reflektovali data ohledně nálady amerických spotřebitelů. Zhoršení nálady spotřebitelů v USA způsobilo největší oslabení dolaru za posledních 7 týdnů. Dolarový index se nyní pohybuje okolo 92,53 bodech, což odpovídá hodnotám ze začátku srpna. Lehká výprodejová nálada na dolarovém trhu a americká data naznačují, že by dolar mohl dále oslabit.

Dolar oslaboval už během pátečních obchodních hodin, kdy trhy reflektovaly obavy z rizika šíření mutace delta viru COVID-19 v USA. Americké měně neprospělo ani zhoršení nálady spotřebitelů, kdy indexové vyjádření na začátku srpna představovalo hodnotu 70,2 oproti 81,2 v červenci. Propad o 11 bodů je největším meziměsíčním propadem od roku 2011. Tyto hodnoty odráží vnímání současné situace ze strany amerických spotřebitelů, kteří do svých očekávání zakomponovali rostoucí napětí na trzích. Za zhoršující se náladou nejen v USA  stojí například i rychlé šíření mutace delta viru COVID-19, která silně zasáhla Austrálii, a především Čínu.

I přes vysokou míru proočkovanosti v druhé největší ekonomice světa se nepodařilo omezit šíření viru bez dodatečných pandemických pravidel. V Číně i v Austrálii došlo k zavedení lockdownů ve vybraných částech země. Omezena byla také doprava, pohostinství a další sektory ekonomiky. Ochlazení venkovní teploty a obecně studenější počasí v těchto částech světa dále usnadňuje šíření viru, kterému se v takových podmínkách lépe daří. Austrálie uzavřela své hranice a počítá s jejich otevřením až v polovině dalšího roku. Sektory ekonomiky zaměřené na turistický ruch budou pravděpodobně zdecimovány. Situace v Číně, alespoň dle dat tamního statistického úřadu, je o něco lepší než v Austrálii. Vzhledem k rychlému šíření nové mutace viru lze však očekávat další zhoršení. Lidnatá čínská města se už v minulosti ukázala jako „vhodná“ místa pro šíření nákazy.

Problém Číny, Austrálie a do jisté míry také Indie není pouze lokální.  Sektory a firmy těchto velkých ekonomik jsou součástí velkých nadnárodních odběratelsko-spotřebitelských řetězců, které jsou vlivem pandemie narušeny. Výpadek v těchto třech zemích, a to především v Číně, by díky propojenosti globální ekonomiky zhoršil celosvětovou ekonomickou situaci. Tyto obavy reflektují právě například američtí spotřebitelé. Nedostatek výrobních vstupů trápí téměř každou západní ekonomiku a další možný výpadek na straně jejich nabídky z důvodu exploze nákazy by situaci zhoršil. Pokud by došlo na nejhorší a šíření nákazy v Číně, Indii a v Austrálii se nepovedlo pomocí nových pravidel včas zastavit, pak lze očekávat oslabení měn těchto zemí a především čínského jüanu. Naopak by mohl posílit dolar, který v době nejistot tradičně zpevňuje.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1788 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1727 do 1,1803 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,57. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,55 až 21,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter