Americká ekonomika rostla loni rychleji. Teď tedy pomaleji?

Ekonomika Spojených států nezvolňuje tempo svého růstu tolik, jak ukazoval první odhad za loňské poslední čtvrtletí. Čerstvá revize vzestup největší světové ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí přehodnotila vzhůru na rovné procento z 0,7 procenta, v přepočtu na celý rok. Ve třetím loňském čtvrtletí růst americké ekonomiky dosahoval dvou procent.

Z největší části za lepším číslem stojí zásoby firem. Ty byly přehodnoceny na 81,7 z 68,6 miliardy dolarů. Ze sektorů lepší obraz nabídl maloobchod, těžba, energie a stavebnictví. Na druhou stranu je ale takový vzestup zásob otazníkem nad prvním letošním čtvrtletím, které může proti vyšším zásobám přinést menší ochotu firem k novým objednávkám a růstu výroby.

Nynější odhady pro růst americké ekonomiky v letošní první čtvrtině roku sahají ke 2,5 %, rizika se ale posouvají sestupným směrem. Vedle zásob jsou důvodem síla dolaru i probíhající výprodej na světových finančních trzích. Pokračující propad cen ropy tlačí dolů zisky klíčových amerických firem typu Schlumberger nebo Halliburton.

Lepší údaj o růstu americké ekonomiky zahrnuje také menší obchodní schodek proti prvotnímu odhadu, na druhou stranu ale mírnější růst spotřebitelských výdajů (2,0 místo 2,2 procenta).

Americká centrální banka (Fed) v prosinci přistoupila k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za devět a půl roku. Minulý měsíc ale Fed připustil, že hospodářský růst se ke konci roku zpomalil, a naznačil, že další zvyšování sazeb bude zřejmě pomalejší, než dosud předpokládal.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter