Dolar má tendenci pokračovat v předchozích ziscích jak v dolarovém indexu, tak proti euru. Koruna po státním svátku otevřela obchodování slabší. Postupně však i přes oslabující euro proti dolaru část ztrát umazává.

Americká ekonomika rostla loni rychleji. Teď tedy pomaleji?

Ekonomika Spojených států nezvolňuje tempo svého růstu tolik, jak ukazoval první odhad za loňské poslední čtvrtletí. Čerstvá revize vzestup největší světové ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí přehodnotila vzhůru na rovné procento z 0,7 procenta, v přepočtu na celý rok. Ve třetím loňském čtvrtletí růst americké ekonomiky dosahoval dvou procent.

Z největší části za lepším číslem stojí zásoby firem. Ty byly přehodnoceny na 81,7 z 68,6 miliardy dolarů. Ze sektorů lepší obraz nabídl maloobchod, těžba, energie a stavebnictví. Na druhou stranu je ale takový vzestup zásob otazníkem nad prvním letošním čtvrtletím, které může proti vyšším zásobám přinést menší ochotu firem k novým objednávkám a růstu výroby.

Nynější odhady pro růst americké ekonomiky v letošní první čtvrtině roku sahají ke 2,5 %, rizika se ale posouvají sestupným směrem. Vedle zásob jsou důvodem síla dolaru i probíhající výprodej na světových finančních trzích. Pokračující propad cen ropy tlačí dolů zisky klíčových amerických firem typu Schlumberger nebo Halliburton.

Lepší údaj o růstu americké ekonomiky zahrnuje také menší obchodní schodek proti prvotnímu odhadu, na druhou stranu ale mírnější růst spotřebitelských výdajů (2,0 místo 2,2 procenta).

Americká centrální banka (Fed) v prosinci přistoupila k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za devět a půl roku. Minulý měsíc ale Fed připustil, že hospodářský růst se ke konci roku zpomalil, a naznačil, že další zvyšování sazeb bude zřejmě pomalejší, než dosud předpokládal.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter