Americká ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla jen o 1,1 procenta

AKTUALIZOVÁNO – Americká ekonomika rostla v letošním druhém čtvrtletí rostla o anualizovaných 1,1 procenta, což potvrdilo očekávání trhu, vyplývá to ze zpřesněného údaje ministerstva obchodu. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt rostl o 0,8 procenta.

Revize také na rozdíl od předchozího odhadu odráží více dovozů. Slabší byly také výdaje státní správy a samosprávy.​​​​​​​

Osobní spotřeba, která tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity, ve druhém čtvrtletí rostla o 4,4 procenta, což bylo nejrychleji od konce roku 2014. Trh čekal zvýšení jen o 4,2 procenta. Američané utratili víc peněz za nové automobily a řadu zboží a služeb.

Stav firemních investic klesl ve 2. čtvrtletí o 12,4 miliardy dolarů, což byl první pokles od třetího čtvrtletí roku 2011, namísto 8,1 miliardy dolarů oznámených minulý měsíc. Firemní investice zaznamenaly třetí čtvrtletní pokles v řadě. To je nejdelší útlum od hospodářské recese z let 2007 až 2009.

Více než měsíc před koncem třetího čtvrtletí ukazují první příznaky na rychlejší růst americké ekonomiky, který ale nebude nijak výrazný. Podle ekonomů, které oslovil server MarketWatch, americká ekonomika od července do září poroste o 2,2 procenta.

Newsletter