Zatímco eurozóna překvapila silnějším růstem, Spojené státy čelí výraznému zpomalení. Navzdory tomu zůstává americký dolar relativně stabilní díky několika podpůrným faktorům. Souhrn aktuálních makroekonomických dat vypovídá o zhoršujícím se stavu americké ekonomiky. Kombinace klesajícího HDP, slabého trhu práce, propadu spotřebitelské důvěry a zároveň rostoucí inflace vytváří situaci, kterou lze přirovnat k stagflačnímu prostředí.
Středa byla nabitá makroekonomickými daty, přičemž hlavní pozornost se soustředila na růst HDP za 1. čtvrtletí 2025 v eurozóně a USA. HDP eurozóny vzrostl mezikvartálně o 0,4 %, což bylo nad očekáváním. Meziročně o 1,2 % v souladu s předchozí hodnotou a mírně nad očekáváním. Lepší než očekávaná data představují potenciálně pozitivní signál pro euro.
Ve Spojených státech data přinesla nepříznivý obrázek. HDP mezikvartálně klesl o 0,3 %, i když se očekával růst. Prodeje v rámci HDP se propadly o 2,5 %. Deflátor HDP vzrostl na 3,7 %, což signalizuje sílící inflační tlaky. Klíčový inflační ukazatel, kterým je index výdajů na osobní spotřebu, v březnu meziměsíčně stagnoval na úrovni 0,0 % pod očekáváním, zatímco meziročně zůstal na stejné úrovni, tedy v souladu s tržními odhady. I důvěra amerických spotřebitelů se v dubnu výrazně propadla a dosáhla nejnižší úrovně od května 2020. Podle údajů zveřejněných organizací Conference Board klesl index spotřebitelské důvěry o 7,9 bodu na hodnotu 86,0.
Co se týče dat z amerického trhu práce, v úterý byly zveřejněny výsledky JOLTS, které za březen ukázaly výrazný pokles počtu volných pracovních míst – snížení o 288 tisíc na celkových 7,192 milionu. Ve středu přišla na řadu zpráva ADP, která slouží jako předběžný ukazatel vývoje zaměstnanosti v soukromém sektoru. Za duben ukázala, že v americké ekonomice přibylo pouze 62 tisíc pracovních míst, což je výrazně pod očekáváním (114 tisíc) i oproti předchozímu měsíci (147 tisíc). Tento výsledek poukazuje na znatelné zpomalení trhu práce v soukromém sektoru.
Dnes očekáváme hlavní zprávu z amerického trhu práce – NFP. Očekává se vytvoření 129 tisíc nových pracovních míst, což by znamenalo výrazné zpomalení oproti březnovým 228 tisícům. Zároveň budou dopoledne zveřejněna předběžná inflační data z eurozóny za duben. Očekává se, že jádrová inflace meziročně vzroste na 2,5 % a meziměsíčně o 1,0 %. Celková inflace CPI se očekává meziročně na úrovni 2,1 %. Tato data budou důležitá pro další rozhodování ECB ohledně měnové politiky.
Navzdory negativním makroekonomickým údajům analytici poukazují na několik faktorů, které mohou nadále podporovat americký dolar. Částečné uvolnění celních omezení přispívá k postupné stabilizaci akciových trhů. Současná relativně stabilní úroveň osobní spotřeby by mohla zmírnit negativní dopady přepadu amerického HDP. Kromě toho nahrává dolaru i konec měsíce kdy, dochází k rebalancování portfolií ze strany velkých globálních investorů, což může krátkodobě zvyšovat poptávku, v důsledku úprav měnové expozice a většího nákupů dolarových aktiv.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1320 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1245 do 1,1427 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,90 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,84 až 25,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,81 do 22,19 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, EC