Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Americká ekonomika vytvořilo v srpnu méně pracovních míst, než se očekávalo. Nepřesvědčivé jsou i týdenní žádosti o podpory v nezaměstnanosti. Vlažnější je produktivita v sektorech americké ekonomiky mimo zemědělství po finální revizi za 2Q. Euro k americkému dolaru obchoduje na dosah 1,3000 EURUSD, což je ale zejména důsledkem slov Maria Draghiho. ECB snížila sazby a spustila kryté odkupy aktiv.

Držme se ale americké ekonomiky. Data ADP ukázala, že v srpnu se tvorba pracovních míst v americké ekonomice zhoršila na číslo 204 tisíc z 212 tisíc po revizi za červenec. To je zklamání, když očekáváno bylo 220 tisíc míst a vzkaz nepříjemný před zítřejší klíčovou vládní statistikou z amerického trhu práce.

V pátek americká vláda zveřejní zprávu o srpnovém vývoji na domácím trhu práce. Podle ekonomů by měla ukázat, že v srpnu vzniklo zhruba 220.000 pracovních příležitostí a míra nezaměstnanosti klesla na 6,1 procenta. Údaje z ADP se vztahují jen na soukromý sektor, vládní statistika zahrnuje i sektor veřejný.

Smíšený je obraz volatilních týdenních žádostí o podpory v nezaměstnanosti. Nových bylo 302 tisíc při konsensu 300 tisíc dle Bloomberg, pokračujících 2464 tisíc při konsensu 2510 tisíc a při lehce vzestupné revizi za předchozí týden na 2528 z 2527 tisíce.

Sadu dat z americké ekonomiky doplňují produktivita mimo sektor zemědělství za 2Q, finálně revidovaná na 2,3 % z 2,5 % (očekáváno zhoršení pouze na 2,4 %) a červencová obchodní bilance, ukazující schodek 40,5 miliardy dolarů při očekávání -42,4 mld. USD.

Newsletter