Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Americká ekonomika vytvořilo v srpnu méně pracovních míst, než se očekávalo. Nepřesvědčivé jsou i týdenní žádosti o podpory v nezaměstnanosti. Vlažnější je produktivita v sektorech americké ekonomiky mimo zemědělství po finální revizi za 2Q. Euro k americkému dolaru obchoduje na dosah 1,3000 EURUSD, což je ale zejména důsledkem slov Maria Draghiho. ECB snížila sazby a spustila kryté odkupy aktiv.

Držme se ale americké ekonomiky. Data ADP ukázala, že v srpnu se tvorba pracovních míst v americké ekonomice zhoršila na číslo 204 tisíc z 212 tisíc po revizi za červenec. To je zklamání, když očekáváno bylo 220 tisíc míst a vzkaz nepříjemný před zítřejší klíčovou vládní statistikou z amerického trhu práce.

V pátek americká vláda zveřejní zprávu o srpnovém vývoji na domácím trhu práce. Podle ekonomů by měla ukázat, že v srpnu vzniklo zhruba 220.000 pracovních příležitostí a míra nezaměstnanosti klesla na 6,1 procenta. Údaje z ADP se vztahují jen na soukromý sektor, vládní statistika zahrnuje i sektor veřejný.

Smíšený je obraz volatilních týdenních žádostí o podpory v nezaměstnanosti. Nových bylo 302 tisíc při konsensu 300 tisíc dle Bloomberg, pokračujících 2464 tisíc při konsensu 2510 tisíc a při lehce vzestupné revizi za předchozí týden na 2528 z 2527 tisíce.

Sadu dat z americké ekonomiky doplňují produktivita mimo sektor zemědělství za 2Q, finálně revidovaná na 2,3 % z 2,5 % (očekáváno zhoršení pouze na 2,4 %) a červencová obchodní bilance, ukazující schodek 40,5 miliardy dolarů při očekávání -42,4 mld. USD.

Newsletter