Americké finanční trhy ovládla nervozita. V prostředí množících se signálů o zpomalující ekonomice se do hry vkládá nejistota spojená s Trumpovou politikou. Výsledkem je ta nejnebezpečnější kombinace, která mohla přijít – zhoršující se ekonomická kondice a sílící proinflační tlaky. Tedy něco, co bychom mohli nazvat formou stagflačního scénáře.
Nejistota kolem výkonu americké ekonomiky je nejlépe vidět na indexu ekonomických překvapení, který klesl do záporu. To znamená, že příchozí data dopadla oproti očekávání trhu o poznání hůře. K tomu se přidávají další zhoršující se ukazatele jako například nowcasty HDP pokoušející se na základě nejnovějších dat odhadnout výkon ekonomiky.
Jeden z nejznámějších ukazatelů od atlantské pobočky americké centrální banky už od konce minulého týdne ukazuje pokles největšího hospodářství světa. Nowcasty obvykle nemají silné tržní dopady. V dnešním prostředí na ně trhy ale reagují, a to formou poklesu výnosů amerických státních dluhopisů nejdelších splatností, což je signál potvrzující obavy ze zhoršující se ekonomické kondice.
Vedle toho jsme svědky sílících inflačních očekávání zejména na straně spotřebitelů. Průzkumy ukazují nárůst proinflačních obav nejen na krátkém horizontu jednoho roku, ale i na těch delších od tří do pěti let. Inflační očekávání domácností jsou obvykle volatilní, centrální banky s nimi i přesto pracují vedle dalších ukazatelů. Pakliže by došlo na to, že se zvýšená inflační nervozita začne propisovat do chování domácností, například formou předzásobování vinou rostoucího strachu z budoucích vyšších cen, centrální banka by tento stav nemohla zcela ignorovat.
Při pohledu na trhy vidíme, že aktuálně přiřazují větší váhu zpomalujícímu ekonomickému růstu. Potvrzuje to výhled snížení amerických úrokových sazeb o zhruba tři čtvrtě procentního bodu do konce letošního roku. To je o čtvrt procentního bodu více, než ve svém prosincovém výhledu ukázala centrální banka. Pokud bude situace pokračovat ve stejném duchu, tržní výhledy se mohou posunout až na jeden procentní bod či víc. Výsledkem by byl pokles amerických výnosů a riziko slabého dolaru, u něj navzdory všem předpokladům ohledně možné proinflačnosti Trumpovy politiky.
Právě ta je jedním ze zdrojů nervozity. Z toho, co od oficiálních i neoficiálních zdrojů z Bílého domu zaznělo na začátku tohoto týdne, víme, že o další opatření nebude nouze. Máme tu uvalení 25% cel na Kanadu a Mexiko či dodatečná cla na Čínu, která by místo 10 % mohla dosáhnout 20 %. Došlo na zmrazení financování zbrojení Ukrajiny, dokonce se mluví i o samotném zastavení zbrojních dodávek. Trump nově zmínil možnost zavedení cel na zemědělský dovoz a potvrdil zavedení recipročních cel od 2. dubna. Právě ta by se mohla týkat například Evropy. Vše pak korunuje spekulace o možném zrušení některých sankcí na Rusko.
Investiční strategie by v takovém prostředí měla být založená na dopadech na růst. Čím více známek oslabující americké ekonomiky, tím větší riziko dalšího akciového výprodeje. Trh se v takovém případě může obrátit směrem k bezpečným přístavům, jako jsou státní dluhopisy či zlato. Obloukem by se naopak mohl vyhnout firemním dluhopisům, zejména těm s neinvestičním ratingem. S ohledem na důraz na ekonomický růst a klesající výnosy jsou rizikem sázky na rychlejší pokles sazeb centrální banky, což by mohlo negativně ovlivnit vývoj dolaru. K tomu by mohla přispět další nad očekávání horší data, například tento pátek zveřejnění z amerického trhu práce.
Dokud americká ekonomika neuvidí dostatečně silný signál, že i přes zpomalení má stále pevnou půdu pod nohama, hrozba výprodejů rizikových aktiv potrvá. U akcií alespoň přispěje ke snížení valuací zejména u aktuálně nejdražších titulů z technologického sektoru. Část kapitálu by se mohla přesunout mimo Spojené státy. Vidíme to například u pozitivnějšího sentimentu u evropských akcií, kde největší růst posledních dní zaznamenaly zbrojovky díky očekávanému růstu výdajů na obranu. Ty se naopak negativně projevují ve výprodeji státních dluhopisů, u kterých je očekáván nárůst emisního objemu. Evropské výnosy tak rostly, zejména ty německé.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0479 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0401 do 1,0549 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,00 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,90 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,71 do 24,10 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo