Aktuálně nad konsensus trhu vyšší americká inflace by se ve střednědobém horizontu měla vrátit k o něco nižším hodnotám. V Německu kvůli snížené sazbě DPH v červenci ceny klesaly. Koruna se vrací na silné hodnoty a zlato odmazává část úterních ztrát.
Sektor evropské průmyslové výroby včera zklamal. Po meziměsíčním růstu o 9,1 % oproti očekávaným 10 % se tak ve srovnání s minulým červnem pohybuje o 12,3 % níže. Žádné další důležité statistiky z Evropy včera nepřišly, a tak se v odpoledních hodinách upřel zrak na americkou inflaci. Ta překvapivě předčila tržní očekávání. Jádrová inflace v meziročním vyjádření zaznamenala 1,6% tempo růstu. Celkově v USA rostla cenová hladina oproti loňskému červenci o jedno procento.
Hlavním faktorem, který táhl jádrovou složku očištěnou od volatilních cen ropy a potravin k vyšším hodnotám, byla převážně obnovená poptávka po zboží a službách. V rámci celkové inflace k růstu přispěly dražší pohonné hmoty. Cena ropy sice poslední dva měsíce stagnuje, respektive vykazuje značně pomalejší tempo růstu, než tomu bylo v dubnu a květnu, kdy se černé zlato vzpamatovávalo z kolapsu ropného trhu, nicméně ceny pohonných hmot reagují na tržní ceny ropy se zpožděním. Protiinflační tendenci měly naopak potraviny, které v červnu zlevňovaly.
Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech nadále zůstává dvouciferné procento lidí bez práce a přes 30 milionů občanů žádá o podporu, která se momentálně nevyplácí, jelikož předchozí program skončil v červenci a na dalším se nemohou američtí politici dohodnout, bude pravděpodobné, že výdaje domácností budou omezené, a ceny statků tak výše tlačit nebudou. Právě kondice americké ekonomiky, zasažený trh práce a problémy s podporou ze strany fiskální politiky by měly být hlavní proměnné, které budou mít v následujících měsících za důsledek nižší inflaci.
Dnes zveřejněná revize německé inflace za červenec potvrdila odhady meziměsíčního poklesu o -0,5 % a meziročního o -0,1 %. Co se týče jádrové složky, lze rozdíl v německé a americké inflaci vysvětlit například tím, že evropské země se z uzavřených ekonomik probudily dříve, než tomu bylo v USA, a tak vyšší hodnoty tempa růstu cen spojené s obnovením poptávky přinášely již červnové statistiky. Hlavním důvodem, proč červencová míra inflace v Německu tolik poklesla, je, že Němci od 1. 7. snížili sazbu DPH z 19 % na 16 %. Toto opatření by mělo zůstat v platnosti do konce letošního roku.
Kurz eura vůči dolaru se včera nadále pohyboval mezi 1,1700 a 1,1800 EURUSD, přičemž euro mělo navrch a kurz hnalo spíše k horní hranici výše zmíněných hodnot. Česká koruna eurových zisků využila a také posilovala. Během včerejška si tak připsala 6 haléřů a uzavřela v blízkosti hranice 26,10 EURCZK. Dnes ráno se obchoduje na hodnotě 26,13 EURCZK. I v česku bude zveřejněna inflace za červenec, nicméně na kurz eura s korunou by měla mít tato statistika vliv spíše omezený.
Po úterním propadu zlata, které od maxim z minulého týdne ztratilo 10 % své hodnoty, se drahý kov včera znovu začal blyštit, když své ztráty odmazával. Dnes ráno se obchoduje nad hranicí 1928 dolarů za trojskou unci, a i přes tuto korekci se nadále drží na hodnotách, které by ještě před dvěma týdny znamenaly historická maxima. Z krátkodobého hlediska je ale pro zlato výhled nadále spíše pesimistický.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1825 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1719 do 1,1823 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,13 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,03 až 26,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,05 až 22,32 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.