Německá inflace v březnu v meziročním srovnání skončila na úrovni 7,3 %. Oproti únoru ceny rostly tempem 2,5 % a dubnový ZEW index ekonomického sentimentu vykázal nejnižší hodnotu od příchodu pandemie. Naději ohledně budoucího výhledu přináší pokles inflačních očekávání. Americká inflace překonala další čtyřicetileté maximum.
Včerejší dopolední obchodování se neslo v duchu vyčkávání na zveřejnění výsledků indexů a doprovodných komentářů z německého ZEW institutu. Po otevření evropských trhů jsme byli svědky zvýšené volatility, kterou mělo na svědomí zaceňování rizika spojeného se zprávami ohledně použití chemických zbraní v ukrajinském Mariupolu. Prvotní výplach však neměl dlouhého trvání a rizikové měny včetně koruny své ztráty umazaly.
V 11:00 jsme pak sledovali dubnový výsledek německého a evropského ZEW indexu ekonomického sentimentu. V obou případech jsme byli svědky nejhoršího výsledku od příchodu pandemie, nicméně očekávané výsledky byly ještě výrazně pochmurnější. Konečných -41 b. oproti očekávaným -48 b. tak po březnovém výsledku -39,3 b. nebylo až tak negativních. Hlavním důvodem pro lepší než očekávaný výsledek byl výrazný pokles inflačních očekávání, jež budoucímu výhledu dodává alespoň kapku naděje. Tržní reakce byla zanedbatelná, když euro pouze chvilkově posílilo zhruba o desetinu procenta.
Ohledně dalšího vývoje v rámci hlavního měnového páru jsme čekali na odpolední zveřejnění americké inflace, která v březnu meziročně vykázala hodnotu 8,5 %. Trhy po předchozích 7,9 % očekávaly o desetinu procentního bodu nižší cenový růst. Oproti únoru rostly ceny o 1,2 %, což bylo v souladu s tržním konsenzem. Jádrová inflace pak mírně zaostala za tržním odhadem, když vykázala hodnotu 6,5 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně.
Dolar na zveřejnění těchto statistik reagoval oslabením, když se hlavní měnový pár posunul z oblasti 1,0850 EURUSD do blízkosti rezistence na 1,0900 EURUSD. Padaly také americké výnosy. Desetiletý tenor amerického vládního dluhopisu se posunul zhruba o deset bazických bodů níže. Obecně tento výsledek trhy přijaly jako pozitivní pro riziková aktiva, když posilovaly akciové indexy, měny regionu nebo například kryptoměny.
Nakonec však měli poslední slovo zástupci Fedu, konkrétně Lael Brainardová a Tom Barkin. Brainardová uvedla, že Fed bude zvyšovat sazby rychle a to do bodu, kdy jejich úroveň nebude ekonomiku ani stimulovat, ani oslabovat. Mimo jiné se vyjádřila také k diskutovanému kvantitativnímu utahování. Dle jejích slov bychom se rozhodnutí mohli dočkat v květnu s následným snižováním bilance počínajícím v červnu. Po Brainardové jsme ještě mohli sledovat šéfa richmondského Fedu Toma Barkina, který řekl, že úrokové sazby by se měly do svého neutrálního pásma dostat, co nejdříve to bude možné. Nechal se také slyšet, že by se sazby mohly podívat nad neutrální hladinu, pokud by cenové tlaky přetrvávaly. Dolar v reakci na tyto jestřábí komentáře posiloval a od rezistence na 1,0900 EURUSD se postupně posunul až na 1,0830 EURUSD.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0837 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,42 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0804 do 1,0918 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,34 do 22,68 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters