Americká inflace odolává. Agresivní snižování úroků nečekejme

Klíčové body

  • Americká inflace překonala tržní odhady.
  • Dolar mírně korigoval, trend však zůstává medvědí.
  • Bitcoin překonal all-time high a míří k 80 000 BTCUSD.
Zdroj: Depositphotos

Americká inflace v únoru vzrostla meziměsíčně dle očekávání z 0,3 % na 0,4 %. Meziročně pak z 3,1 % na 3,2 %, kdy očekáváno bylo 3,1 %. Jádrová inflace meziměsíčně dosáhla 0,4 %, očekáváno bylo 0,3 %. Meziročně klesla z 3,9 % na 3,8 %, očekáváno bylo 3,7 %. Investoři předpokládali, že meziroční růst spotřebitelských cen bude nezměněn oproti lednovým 3,1 %. Fed teď musí přezkoumat data, rozhodování o snížení sazeb se tak může protáhnout.

Americká centrální banka bude příští týden jednat o sazbách. Šance, že je udrží na momentálních maximech, jasně převažují. Trhy očekávají tento rok tři nebo čtyři snížení. Z našeho pohledu se inflace začíná pohybovat do strany s mírnými výkyvy. Zůstává nad cílem, čímž se tlak na centrální banku zvyšuje. Jerome Powell z našeho pohledu potvrdí scénář, kdy nebude riskovat a se snížením úroků počká na příznivější data.

Dolarový index  DXY, který reprezentuje sílu nejobchodovanější měny na světě, po překvapivých zprávách o inflaci lehce posílil. Z technického pohledu je DXY momentálně v medvědím momentu a tento trend by se měl dnes potvrdit. Na grafu je vidět zóna našeho zájmu, kde předpokládáme odraz. Výhoda DXY je taková, že má silně inverzní korelaci vůči páru EURUSD. V tomto vztahu lze pak vyhledat potvrzení pro vstup na zmiňovaném měnovém páru.

Na grafu je zřejmý odraz z Fibonacciho retracementu, konkrétně z hodnoty 0,5. V této zóně je zároveň i naše zóna zájmu. Ač data přispěla k posílení amerického dolaru, předpokládáme návaznost na trend, a tedy posílení páru EURUSD. Ve hře je samozřejmě i opačný scénář, a to odraz od bodu 102,70 a změna lokálního trendu. S touto variantou je také dobré počítat. Poté by se DXY mohl dostat k 103,600.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zdroj: TradingView

Bitcoin překonal své historické maximum, a ani zprávy z USA ho nepřiměly ke korekci. Ustálil se okolo hranice 72000 BTCUSD. Kryptoměny aktuálně přitahují rekordní přílivy peněz. Někteří analytici předpokládají, že brzy překoná hranici 80000 USD. Úspěch bitcoinových ETF má určitě velký podíl na bull rally největší kryptoměny světa.

Bitcoin zažívá rekordní jízdu, dle zprávy společnosti CoinShares International Ltd. přiteklo do kryptoaktiv rekordních 2,7 miliardy dolarů za minulý týden, přičemž většina právě do Bitcoinu. Spuštění ETF od společností BlackRock nebo Fidelity Investments zatím přilákaly čistý příliv okolo 10 miliardy dolarů. Vzhledem ke vstupu do tokenu i institucionálních hráčů, očekáváme, že Bitcoin bude mít dobrou podporu při propadech na cestě k 80000 USD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0928 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0877 do 1,0953 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,29 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,23 až 25,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,14 do 23,27 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter