Americká nezaměstnanost překvapila. Co na to Fed?

AKTUALIZOVÁNO – Ve Spojených Státech je nejméně nezaměstnaných za devět let. Míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 4,6 procenta, když trh čekal 4,9 procenta.

Nejdůležitější číslo z amerického trhu práce v listopadu jen nepatrně zaostalo za očekáváním, výrazně horší ale byla revidovaná čísla z října. Ekonomika USA vytvořila v listopadu mimo zemědělství 178 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst, oznámilo dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo říjnová čísla na 142 tisíc ze 161 tisíc.

Wall Street dnešní číslo netrpělivě očekávala, je to prvních údaj z trhu práce po prezidentských volbách, které se konaly 8. listopadu.Dnešní čísla naznačují, že Fed v prosinci téměř stoprocentně zvýší úroky a v příštím roce může pokračovat v rychlejším tempu zvyšování sazeb, než s kterým trhy nyní počítají.

Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,5 procenta, analytici čekali 2,8 procenta. Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v listopadu klesla na úroveň 62,7 procenta.

Organizace ADP tento týden oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili zhruba 216 tisíc nových pracovních míst. To je mnohem více, než se čekalo, a také výrazně více než v předchozím měsíci.

Newsletter