Americké akcie aktuálně i dlouhodobě

Během minulého a začátkem tohoto týdne si americké akcie prošly mohutným výprodejem. Jeho součástí byl i největší dvoudenní cenový propad od doby finanční krize, který tak završil korekci hlavních akciových indexů. Hlavním faktorem propadu byla situace v Číně, kde teprve středa přináší zbrzdění volného pádu akciových trhů.

Indexy S&P500, Dow Jones i Nasdaq si během začátku úterního obchodování připisovaly více jak 2% zisky, nakonec ale uzavřely ve ztrátách. Čínské snížení sazeb přesto trhy stabilizuje. V pokračování slibného začátku věří analytický tým investiční banky Goldman Sachs. Ta si i přes zmiňovaný propad udržuje svou predikci indexu S&P500 na úrovni 2100 bodů ke konci tohoto roku.

V rámci svého pozitivního výhledu banka sází především na pozitivní vývoj spotřebitelského sektoru a realit, optimismus pak panuje i co se týče vývoje trhu práce. I přesto, že analytický tým věří v to, že čínská „nákaza“ nebude mít na většinu amerických společností výraznější vliv, doporučuje se zaměřit především na firmy s minimální zahraniční expozicí.

Na základě toho pak tým Goldman Sachs vytvořil seznam 25 společností, jejichž prodeje se soustředí výhradně na americkou ekonomiku. Právě tento fakt jim tak zaručil, že se jich čínský propad téměř nedotkl. V seznamu lze najít síť supermarketů Whole Foods Market, železniční firmu Union Pacific či IT společnost Alliance Data Systems (viz tabulka).

Dlouhodobý výhled? Zaručeně pozitivní

Co se týče dlouhodobého výhledu, najdou se ještě větší optimisté než Goldman Sachs. Nedávný propad nijak nevystrašil například Briana Belskiho, hlavního stratéga investiční společnosti BMO Capital. Ten je přesvědčen, že se americké akcie nachází uprostřed silného růstového trendu a nedávný propad je pouhou korekcí vedoucí ve výsledku k ještě intenzivnějšímu boomu.

„Zůstáváme přesvědčeni, že americké akcie mají za sebou šest let z 15 až 20letého sekulárního, tzn. fundamentálně podloženého, býčího trhu,“ přepisuje Belskiho slova server Business Insider. „Věříme, že nedávný cenový propad je naprosto normální a zdravý, a to i přesto, že přišel s určitým zpožděním. Během příštích tří až pěti let se tak můžeme připravit na zhruba 8 až 10% průměrný roční růst.“

Belskiho predikce je založena na srovnání dvou poválečných býčích trhů, a to v rozmezí let 1949 až 1968 a 1982 až 2000. Ty jsou pak srovnány s tím současným, jenž započal rokem 2009 (viz graf). Jak je vidět, tak aktuální korekce není z dlouhodobého hlediska nijak výrazná. V historickém srovnání silně připomíná propad trhů z roku 1987, konkrétně tzv. „černé pondělí“ 19. října, kdy se index Dow Jones propadl o 22 %.

„Každý dlouhodobý býčí trh v sobě obsahuje několik období propadu. Ta jsou však vnímána jako potřebná, jelikož podporují investory uvažující v dlouhodobém horizontu. Právě oni tyto korekce totiž považují jako velmi dobrou investiční příležitost,“ je přesvědčen Belski.

Stratég tak upozorňuje především na to, že z hlediska dlouhého období je potřeba si udržet pevné nervy. I přesto, že je možný ještě větší propad, než jsme viděli doposud, historie ukazuje, že během časů, jako je tento, se vyplácí zůstat trpělivý.

 

Newsletter