Americké akcie klesly, strhl je další propad technologií

Americké akcie dnes oslabily a hlavní indexy stáhl dolů obnovený výprodej akcií předních technologických firem. Wall Street má po středečním kroku americké centrální banky (Fed) také obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků skončil na 21.359,90 bodu se ztrátou 0,07 procenta. Širší index S&P klesl o 0,22 procenta na 2432,46 bodu. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 6165,50 bodu a ztratil 0,47 procenta.

Výprodej v technologickém sektoru začal na konci minulého týdne, když investoři začali vybírat zisky z jeho silného letošního růstu. Akcie gigantu Apple klesly o 0,8 procenta, skupina Alphabet ztratila jedno procento. Trh tím podle agentury Reuters reagoval na analytické zprávy, které byly vůči těmto titulům nepříznivé.

Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu a dal najevo, že bude v přitvrzování měnové politiky pokračovat. Dnešní zprávy z americké ekonomiky vesměs potvrdily, že Fed může dál pokračovat ve zdražování úvěrů, které může akciový trh vnímat obecně nelibě.

Dolar na devizovém trhu po příznivých zprávách z americké ekonomiky vzrostl na maxima za více než dva týdny. Dílčí statistiky ukázaly, že Fed bude moci dál přitvrzovat měnovou politiku.

Dolarový index ke koši šesti měn uzavřel den vzestupem o 0,5 procenta na 97,50 bodu a během dne se dostal až na 97,56 bodu, nejvýše od 30. května. Vůči euru vystoupila americká měna o 0,6 procenta na 1,1146 USD.

Newsletter