Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Americké akcie spadnou o více než 10 %, říká prorok krize

V době, kdy začínají být trhy mírně řečeno nestabilní, je dobré si s někým, kdo o propadech něco ví, projít pár věcí. Tím „někdo“ je Lawrence McDonald, který, jak upozorňuje server MarketWatch, podle svých slov varoval kolegy v Lehman Brothers, že přichází finanční krize a jak zásadně může tuto investiční banku poškodit.

V současnosti je McDonald šéfem makro-strategie pro investiční společnost Newedge, kde používá ve svých modelech 6 faktorů kapitulace, která určuje, kdy je nálada na trhu akcií i komodit již tak špatná, že akcie nebo sektory stojí za nákup. V podstatě se jedná o kontrariánskou strategii, která analyzuje, kdy už nastal čas na nákup určitých sektorů, hlavně z důvodu, že se dostaly do nelibosti investorů, kteří svými hromadnými prodeji stlačí cenu aktiv do zajímavých úrovní.

Je to vlastně takový nástroj, který v posledních dnech, kdy dochází k hromadným výprodejům na trhu akcií a komodit, může být užitečný. McDonald naznačuje, že nejvíce jsou takto postižené komodity, hlavně zlato, uhlí a uran, a právě na těchto komoditách očekává pozitivní korekci.

McDonald nabídl v několika posledních letech velmi zajímavé investiční tipy, takže určitě stojí za to ho alespoň sledovat. Nicméně, není neomylný, jako nikdo z nás. V minulých dnech byl „bullish“ na brazilský index a index poposkočil 7 %. Byl pozitivní na americké obligace v srpnu 2013 a září 2014, přesně před tím, než vystřelily nahoru, a také byl v prosinci loňského roku pozitivní na zlato, které následně prodělalo 3měsíční rally.

McDonald říká, že příliš mnoho lidí má stejný postoj a ten je vyhnout se aktivům, které letí střemhlav dolů, ale právě v té chvíli paniky se dá nejvíce vydělat. “Když prodeje skončí, je to jako když se po bouřce vyčistí obloha,“ říká. Na trhu pak většinou nezbyde nikdo, kdo by v následujících 3 týdnech až 3 měsících daná aktiva prodával. Většinou jsou to krátkodobá investiční doporučení od jednoho do tří měsíců, spíše než nějaké dlouhodobé strategie. McDonald také preferuje investovat při kapitulacích na trhu do ETF, které nejsou tak rizikové jako akcie.

McDonald očekává více než 10% korekci amerických akciových trhů, přičemž teprve polovinu tohoto propadu máme v lepším případě za sebou. McDonald poukazuje na 3 faktory, které budou mít negativní vliv:

1. Ropa a zemní plyn představují velikou váhu v indexu S&P 500, tento sektor má ještě prostor pro poklesy a „profit-warningy“, protože cena ropy již spadla na velmi nízké úrovně.

2. Mnoho firem vyvážejících zboží budou mít slabší zisky kvůli silnému dolaru, což může také dále nahlodat důvěru investorů.

3. Mnoho investorů je převáženo v amerických akciích a ti nyní začínají prodávat v obavách, že zpomalení globální ekonomiky oslabí i ekonomiku USA.

McDonald říká, že i cestu dolů budou křižovat krátkodobé rally. Jeho strategie je jednoduchá: koupit při panickém výprodeji a takzvaně prodávat do síly (při rally na trhu). 

Newsletter