Americké akcie za sebou mají nejlepší měsíc od března

Americké akcie na závěr týdne mírně ztrácely, převážně kvůli horší statistice o vývoji tamní ekonomiky. V průběhu dne se ale zotavily a nakonec zakončily obchodní den s minimálními změnami. Červenec pro ně ale byl nejlepším měsícem od března. Na devizových trzích klesal dolar, kterému uškodilo rostoucí přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.

Dow Jonesův index dnes odepsal 0,13 procenta a obchodní den zakončil na hodnotě 18.432,24 bodu. Širší index S&P 500 naopak o 0,16 procenta zpevnil a uzavřel na 2173,60 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,14 procenta na 5162,13 bodu.

Za celý týden Dow Jonesův index klesl o 0,75 procenta a index S&P 500 odepsal 0,07 procenta. Index trhu Nasdaq naopak 1,2 procenta přidal. Za červenec Dow Jonesův index vzrostl o 2,8 procenta, index S&P 500 má k dobru 3,6 procenta a index Nasdaq Composite dokonce 6,6 procenta.

Obchodování je stále pod silným vlivem hospodářských výsledků významných amerických podniků. Příznivé výsledky nejnověji vykázaly firmy Alphabet či Amazon, jejichž akcie se vydaly vzhůru. Amazon se dostal na nové maximum za poslední rok. Nepříznivě naopak působily akcie ropných společností jako je Exxon Mobil nebo Chevron.

Čerstvá statistika dnes také ukázala, že americká ekonomika roste mnohem pomaleji, než se myslelo. Hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí zrychlil tempo růstu pouze na 1,2 procenta ročně, zatímco analytici růst odhadovali na 2,6 procenta. Růst v prvním čtvrtletí byl navíc po zpřesnění dat mnohem slabší, než uváděly předběžné údaje.

Na devizových trzích výrazně oslaboval dolar, což byla reakce na slabší růst ekonomiky. Mezi analytiky tak znovu narůstá přesvědčení, že Fed letos vůbec sazby zvýšit nemusí. Zájem byl naopak o japonský jen, který těžil z výsledku zasedání japonské centrální banky. Ta sice rozhodla o další podpoře ekonomiky, nesáhla ale k tak významným opatřením, jak se od ní na trhu čekalo. Po závěru amerického obchodování byly zveřejněny zátěžové testy evropských bank.

Testy evropských bank: Těsná záchrana italské Monte dei Paschi

Newsletter