Americké banky – klesající zisky a nákupní příležitost?

Výsledková sezóna ve Spojených státech byla zahájena, tento týden patří (nejen) bankám. Dva z hlavních bankovních domů – Wells Fargo a Citigroup – již své výsledky prezentovaly, dnes bude pokračovat Goldman Sachs a JPMorgan Chase.

Zatím se bankám podařilo splnit nebo překonat očekávání trhu. Včera zveřejněný zisk Citigroup po zohlednění jednorázových položek včetně dohodnutého vyrovnání s americkými úřady ohledně sporu o hypoteční cenné papíry sice propadl o 96 % k 3 centům na akcii, bez těchto položek však zisk 1,24 dolarů na akcii přeskočil laťku analytiků na úrovni 1,05 dolarů a akcie včerejší seanci uzavřely o 3 % výše.

Podle konsensu agentury Bloomberg se v druhém čtvrtletí počítá s poklesem zisku amerických bank o 3,9 %. Bankovní sektor je tak podle předpovědí analytiků jediným sektorem, kde by měl zisk klesat. Největší meziroční pokles zisku i tržeb se očekává od JPMorgan Chase, jelikož nejvíce profituje z poplatků za obchodování a z hypotečních úvěrů. Zisk v případě tohoto bankovního domu by měl během 2. čtvrtletí klesnout o 19 %. Pokles zisku banky Citigroup, která je obdobně závislá na zmíněných oblastech, se však očekával o 15 % a dle včerejších provozních výsledků se obavy analytiků nenaplnily. Taktéž zisk bankovního domu Bank of America by měl propadnout o 15 %.

Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání. Akcie +4 %

Wells Fargo poprvé od roku 2009 nedosáhla na vyšší zisk

Ačkoli mají zisky amerických bank klesat, většina valuací, doporučení i cílových cen stále vypadá relativně optimisticky. V tabulce přinášíme přehled několika hlavních ukazatelů vybraných amerických bank (viz galerie). Z těch se jako zajímavé jeví JPMorgan Chase, Citigroup a Morgan Stanley.

Co se týče JPMorgan Chase, ačkoli ještě může přijít několik pokut v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním ohledně sazby LIBOR a směnných kurzů, banka by měla mít již největší strašáky co se týče právních sporů a obviněními z podvodů za sebou. V listopadu minulého roku souhlasila zaplatit 13 miliard dolarů v souvislosti se sporem ohledně prodeje hypotečních cenných papírů a v lednu dalších 2,9 miliard dolarů jako pokutu v souvislosti s podporou Ponzi schématu Bernarda Madoffa.

Aktuálně její akcie doporučuje podle dat SIX Telekurs 74 % analytiků k prodeji, očekávaný ukazatel P/E je pod mediánem sektoru na úrovni 9,6 a dle mediánu cílových cen nabízí 15,5% růstový potenciál. Jako mírně podhodnocenou akcii ji potvrzuje i ukazatel PEG menší než 1.

V případě Citigroup, i ta už nejvyšší pokuty za spor ohledně hypotečních cenných papírů dosáhla. Včera zveřejněná částka 7 miliard dolarů byla vyšší, než byla banka původně ochotna nabídnout, její dopad byl již promítnut do zisku 2. čtvrtletí. Investory zklamalo i rozhodnutí americké centrální banky, která v březnu zamítla kapitálový plán banky, zahrnující zpětný odkup akcií v objemu 6,4 miliard dolarů a zvýšení dividendy. Banka má přitom silnou kapitálovou pozici, kterou včera po zveřejnění výsledků zdůraznil i CEO banky Michael Corbat. Akcionáři si tak budou muset na zvýšení dividendy a zpětný odkup akcií počkat opět na příští rok. Z pohledu ukazatele P/E na úrovni 8,77 jsou však akcie Citigroup z přehledu bank nejlevnější, podhodnocenou akcii potvrzuje i ukazatel PEG při hodnotě 0,53 a doporučení koupit zaznívá od 65 % dotázaných analytiků. Při aktuální ceně nabízí akcie v porovnání s mediánem cílové ceny téměř 20% růstový potenciál. Citigroup je také mezi ostatními zmiňovanými bankami zvláštní tím, že generuje většinu příjmů mimo USA.

Co se týče Morgan Stanley, bude zajímavé sledovat, jestli se naplní předpovědi analytiků, kteří pro tuto banku v porovnání s ostatními výjimečně předpokládají v 2. čtvrtletí meziroční nárůst zisku. Ukazatel P/E je relativně vysoký v porovnání se zmiňovanými bankovními domy, nachází se však stále lehce pod mediánem sektoru a ukazatel PEG indikuje podhodnocenou akcii. V porovnání s mediánem cílové ceny nabízí akcie 10% růstový potenciál a lehká nadpoloviční většina investičních doporučení zní stále koupit. 

Newsletter