Americké banky pod lupou. Co čekat od třetího kvartálu?

Dnešním dnem odstartuje výsledková sezóna amerických bank za třetí čtvrtletí. Jako první bude reportovat svůj výkon za poslední tři měsíce banka JP Morgan, a to po „closu“, tedy po desáté hodině večerní středoevropského času.

Očekávání jsou nastavena převážně negativně. Nejistý vývoj v Číně, propad cen komodit a nejistota ohledně navýšení amerických úrokových sazeb. To vše se podepsalo na výkonnosti amerických bank, především co se týče oblasti tradingu. Segment investičního bankovnictví spadl dle dat společnosti Dealogic meziročně o 10 %. Tento pád mohl být ještě hlubší, avšak zabrzdila ho aktivita v oblasti fúzí a akvizic, kde si banky na tržbách přišly na 9,7 miliardy dolarů.

3Q v USA ve znamení poklesu zisků. Vítězové a poražení? (+kalendář)

Naopak pozitivní vývoj byl pozorován na úvěrových trzích, kde se dle Dealogic nejvíce dařilo hypotékám. Stalo se tak díky zvýšené aktivitě realitního sektoru, který si ta třetí čtvrtletí připsal 9,7% růst. Poskytování spotřebitelských půjček naopak zpomalilo, avšak stále se drží nad svým dlouhodobým průměrem.

Z hlediska sledovaného sektoru financí v rámci indexu S&P500 očekává společnost S&P Capital IQ, že americké banky si v roce 2015 projdou anualizovaným růstem zisků o velikosti 3,8 %. Tržby by pak měly růst tempem zhruba 4,4 %. Pro srovnání, ještě v červenci byla očekávání ohledně zisků nastavena na 9,9 %, přičemž přesně před rokem na 27 %. Je tedy patrné, že se zvýšená volatilita negativně podepsala na sektoru, který byl kdysi považován za „jedničku“ letošního roku.

Zhoršená predikce se nutně musela projevit i v očekávaných ziscích na akcii. Dle informací společnosti FactSet byla predikce zisku na akcii firmy MetLife snížena z 88 centů na 77, u Goldman Sachs pak z 3,46 dolarů na 3,2, Morgan Stanley pak čelí pravděpodobnému poklesu z 68 centů na 63. V rámci celého finančního sektoru indexu S&P500 byly očekávané zisky na akcii sníženy v případě 53 společností z celkových 88.

Na co sázejí experti?

Co se týče názoru expertů, setkáváme se se dvěma protichůdnými tábory. První z nich, který může reprezentovat například managing director společnosti Barclays, Jason Goldberg, věří především zvučným jménům. I přes bouřlivý vývoj peněžních a kapitálových trhů by velké banky měly mít na těmi regionálními stálou výhodu, a to především z hlediska regulačních požadavků a náročnosti jejich plnění. Mezi jeho favority patří díky „levnějším valuacím“ Goldman Sachs, JP Morgan a Citigroup, uvedl pro server CNBC.

Druhý tábor naopak sází na regionální banky. Přesně to je případ Richarda Bovea, akciového stratéga společnosti Rafferty Capital Markets, který se zaměřuje na banky. Hlavním argumentem je fakt, že se regionální bankovní domy zaměřují především na poskytování úvěrů a minimálně se angažují v oblasti tradingu. Co se týče již zmiňovaných regulací, tak dle Bovea i menší banky splňují nastavená pravidla, tudíž mohou volné prostředky umístit do relativně výnosnějších dluhů a nemusí je nutně shromažďovat na rezervním účtu u centrální banky. Mezi jeho hlavní tipy patří Capital One, First Republic, SunTrust a U.S.Bancorp.

Newsletter