Americké volby ještě ani neproběhly a trhy už zaceňují vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Viděli jsme to na posilujícím dolaru a na rostoucích výnosech amerických státních dluhopisů, především těch nejdelších splatností. Pokud se tento „Trump trade“ na trhu udrží, pro rizikové měny, kam spadá i česká koruna, půjde o rizikový faktor možného oslabení.
Vše bude záležet na tom, jak jasný bude výsledek prezidentských voleb. Pakliže vyhraje Trump a republikáni získají celý Kongres, nelze vyloučit další posílení dolaru a rostoucí americké výnosy. Některé odhady spekulují, že by dolar v takovém případě mohl posílit až na paritu s eurem a například desetiletý americký výnos mohl překonat hranici 5 %. Co se týče směru pohybu, je tento výhled správný, ohledně intenzity jsme o něco shovívavější. Výhra Donalda Trumpa na „plné čáře“ by podle nás otevřela prostor pro oslabení koruny směrem k 26,00 za euro a nad 24,00 za dolar.
Vítězství Kamaly Harris by rizikovým měnám mohlo přinést úlevu v podobně minimálně krátkodobého oslabení dolaru. Spekulanti by rychle vybrali dolarové zisky, což by koruně mohlo pomoci minimálně k úrovni 23,00 za dolar a směrem k 25,00 za euro. Šlo by především o úpravu pozic s ohledem na tržní preference sázející na Trumpa. Celkově by narativ silné americké ekonomiky a pomalejšího poklesu tamních sazeb nezmizel.
Případná volební remíza by na trh vnesla další nejistotu, z níž by rizikové měny nikterak neprofitovaly. I to by znamenalo potenciální riziko slabší domácí měny. Čím delší období nejistoty, tím hůře pro korunu.
Americké volby jsou teď největším tržním rizikem podporujícím zvýšenou volatilitu. V rámci regionu předpokládáme, že by česká koruna a polský zlotý patřily k odolnějším měnám ve srovnání s maďarským forintem. I vinou toho, jak rychle maďarská centrální banka snižovala sazby, což ji zúžilo manévrovací prostor oproti ČNB či polské centrální bance, u nichž stále existuje možnost stability sazeb s ohledem na možná proinflační rizika oslabujícího kurzu.
Jakmile bude znám výsledek voleb, který bude jasný, tedy bez scénáře „plichty“, trhy se začnou postupně „usazovat“. Ať už vyhraje Trump nebo Harris, rizika silnějšího dolaru a vyšších amerických výnosů přetrvají s ohledem na silný výkon americké ekonomiky a výhled pomalejšího snižování sazeb Fedu, což platí zejména ve srovnání s ekonomicky skomírající eurozónou a výhledem rychlejší úpravy evropské měnové politiky. Výraznější posílení koruny ve zbytku roku neočekáváme. Přestože ČNB bude při úpravách sazeb obezřetnější a navzdory očekávané obnově zahraničního obchodu v závěru roku, stále pro letošek počítáme s kurzem koruny nad hranicí 25,00 za euro.
Širší tržní cross-over během amerických prezidentských voleb najdete zde. Do něj jsme ztahrnuli vedle koruny i další měny a dluhopisový trh.
Text byl původně napsáno jako komentář pro server Novinky.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,26 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0736 do 1,0826 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,36 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,40 do 23,64 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo