Blíží se americké volby, a tak se investoři snaží přijít na to, jak jejich výsledek ovlivní trh. Agenda jednotlivých kandidátů může formovat finanční prostředí na celé roky dopředu, ať už půjde o fiskální politiku, obchod, nebo konkrétní sektory. Zde si zodpovíme nejčastější otázky, které si investoři kladou, zatímco se snaží připravit svá portfolia na tuto významnou událost.
Kdo je favoritem prezidentských voleb 2024?
S blížícími se americkými volbami lze získat cenné poznatky o tom, jak si který kandidát vede, nejen z průzkumů, ale i od sázkových kanceláří:
- Sázkové kurzy na platformě Polymarket: Platformy, jako je Polymarket, umožňují svým uživatelům sázet skutečné peníze na výsledky voleb, a nabízejí tak vlastně okamžitý přehled o náladách trhu. Kurzy na těchto platformách často fluktuují podle toho, jak probíhá kampaň, jak se vyvíjejí debaty, či jaké jsou nejnovější zprávy. Sázkaři sice mohou mít jiné názory než oficiální průzkumy, ale mohou prozradit, co si o vývoji situace myslí investoři.
- Sledování průzkumů: Mezi klíčové nástroje, které pomáhají posoudit nálady voličů, patří i nadále průzkumy. Jasnější obrázek získáme zejména při použití agregátorů, jako jsou FiveThirtyEight či RealClearPolitics, které shrnují a průměrují dotazníková šetření z více zdrojů. Díky tomu se do značné míry ztratí zkreslení a chyby jednotlivých průzkumů. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat váhajícím státům a klíčovým demografickým segmentům, které v amerických volbách často hrají rozhodující roli. Po významných událostech mohou změny v předvolebních průzkumech ukázat, jak si který kandidát polepšil či pohoršil.
Pokud poznatky ze sázkových kurzů zkombinujeme s předvolebními průzkumy, získáme ucelenější obrázek o tom, který z kandidátů je favoritem, a můžeme lépe předpovědět možný výsledek voleb.
Jaké jsou zásadní rozdíly v politice Trumpa a Harrisové?
Každý kandidát má zcela odlišný politický přístup, který může mít jiné dopady na jednotlivé sektory a druhy aktiv. Zde je stručný přehled jejich očekávané ekonomické a finanční politiky:
- Trump: Lze očekávat fiskální výdaje a snižování daní, zachování starých a zavádění nových cel, ale i důraz na energetickou nezávislost. Taková politika může prospět energetice a obraně, ale vystupňovat napětí v mezinárodních vztazích
- Harrisová: I ona se patrně soustředí na růst vládních výdajů, ale doprovázet je bude zvyšování daní, spolupráce v rámci zahraničního obchodu a silná orientace na obnovitelné zdroje. To může podpořit „udržitelné“ investice a zmírnit tlak na ceny komodit.
Jaký je nejlepší a nejhorší povolební scénář z hlediska trhů?
- Nejlepší scénář: Předpokládá se, že nejvíc by trhům prospělo patové vítězství Harrisové, která by sice získala prezidentský úřad, ale demokrati by přišli o kontrolu nad Senátem. To by znamenalo zachování současné politické rovnováhy. Nezvyšovaly by se daně právnickým osobám, ale také by se nezaváděla nová cla, což by přispělo k trvalejšímu růstu trhů.
- Nejhorší scénář: Jako nejhorší možnost se jeví drtivé vítězství demokratů, které by patrně vedlo ke zvýšení daní pro firmy (z 21 na 28 %). To by přineslo rychlý propad jejich hodnoty a možná i výprodej amerických akcií. Ovšem pravděpodobnost, že by demokraté získali prezidentský úřad, Sněmovnu reprezentantů i Senát, není vysoká, protože sbor volitelů, na němž stojí americký volební systém, nahrává spíše republikánům.
Jak se volby projeví na volatilitě trhu?
V minulosti se americké volby zpravidla pojily se zvýšenou tržní volatilitou. Ani letos tomu není jinak, protože investoři musí zvažovat, jaké bude mít dopady případná změna politického vedení, či pokračování současné politiky. Příčinou volatility je často nejistota a tentokrát jde o klíčové oblasti, jako jsou fiskální výdaje, obchodní politika a zahraniční vztahy.
- Klíčové závěry: Připravte se na možnost krátkodobých výkyvů, proveďte částečnou diverzifikaci s využitím různých druhů aktiv. Zamyslete se nad možností rozšířit své portfolio o bezpečná aktiva, jako jsou zlato či peněžní ekvivalenty. V nejisté době mohou být účinným nástrojem řízení volatility portfolia také opce. Nabízejí totiž flexibilitu a předem daný poměr rizika a odměny, takže jsou vhodné pro nejrůznější tržní scénáře. S jejich pomocí můžete například ochránit portfolio před prudkým propadem nebo si zajistit příjem i na trhu, kde se obchoduje jen v úzkém pásmu.
Jak si vedou trhy ve volebních letech?
Vztahy mezi prezidentskými volbami a akciovými trhy nejsou jednoduché. Obvykle se čeká, že si trhy před volbami povedou dobře, protože se současný prezident bude snažit, aby ekonomika vypadala co nejlépe.
Již dříve jsme se podívali na chování amerických akciových trhů v posledních 13 volebních obdobích od roku 1972. A zjistili jsme, že se složené výnosy ve volebních letech nijak významně neliší od let zbývajících. Vzhledem k efektivitě finančních trhů to není nijak překvapivé.
Zároveň lze postulovat obecné tvrzení, že silný akciový trh před volbami prospívá straně, která právě ovládá Bílý dům. Kromě toho jste také zjistili, že roční výnos indexu S&P 500 je zpravidla mnohem vyšší po volbách, které vyhraje Demokratická strana. Zde však hrálo významnou roli štěstí a dobré načasování. Demokraté totiž třikrát vyhráli volby těsně předtím, než se ekonomika zotavila z propadu – v letech 1976, 1996 a 2020.
Jak si v minulosti vedly trhy po prezidentských volbách?
V minulosti trhy často zažívaly zvýšenou volatilitu v týdnech po amerických volbách, kdy se investoři teprve přizpůsobovali volebnímu výsledku. V delším časovém horizontu však mají trhy tendenci se stabilizovat a podávat dobré výkony nehledě na to, která strana vyhraje. Neovlivňují je totiž jen politické změny, ale i obecnější ekonomické podmínky.
- Povolební trendy:
- Jasný vítěz má tendenci zmírnit nejistotu, což vede ke stabilizaci trhu a orientaci na ekonomické fundamenty.
- Patové vítězství může politickou nejistotu naopak ještě zvýšit, což také přispívá k volatilitě. Tu by s nejvyšší pravděpodobností zvýšilo i prodlužování voleb a napadání jejich výsledku, jako v roce 2020, zejména kdyby došlo k nějaké formě ústavní krize.
- Klíčové závěry: Očekává se krátkodobá volatilita, ale jakmile trhy stráví výsledky voleb, je dlouhodobý trend zpravidla stoupající. S volatilitou vám může pomoci diverzifikace.
Kterým sektorům s největší pravděpodobností prospěje vítězství kterého kandidáta?
Hospodářské výsledky jednotlivých sektorů se budou výrazně lišit v závislosti na tom, kdo vyhraje prezidentské volby. Zde je stručné shrnutí:
- Když vyhraje Trump:
- Obrana: Pravděpodobně se zvýší výdaje na vojenské a obranné kontrakty.
- Energetika: Lze očekávat trvalý důraz na fosilní paliva a energetickou nezávislost.
- Technologie: Snižování daní technologickému sektoru prospěje, ale obchodní války mohou přinést nové výzvy.
- Když vyhraje Harrisová:
- Obnovitelné energie: Důraz na udržitelnost může pomoci investicím do čisté energie.
- Zdravotnictví: Případné zdravotnické reformy mohou změnit podobu celého odvětví a zároveň přinést nové inovační příležitosti.
- Mezinárodní obchod: Snížení celních tarifů a důraz na obchodní spolupráci může prospět globálním exportérům.
Které akcie mohou být před americkými volbami zajímavé?
Nejvýraznější dopad na trhy může mít, pokud tatáž strana získá prezidentský úřad, Sněmovnu reprezentantů i Senát. To by jí totiž umožnilo prosazovat nejrůznější ambiciózní plány. Podívejme se, které významné akciové tituly bude zajímavé sledovat v závislosti na výsledku voleb:
- Jednoznačné vítězství republikánů: Nižší daň z příjmů právnických osob a uvolnění antimonopolních předpisů může prospět Wall Streetu, velkým technologickým firmám i bankám.
- Na zvýšení výdajů na obranu mohou vydělat vojenští dodavatelé jako Lockheed Martin (LMT) a Rheinmetall (RHMG).
- Důraz na tradiční energetiku může pomoci firmám jako ExxonMobil (XOM) a Chevron (CVX).
- Růst výdajů může prospět i infrastrukturním společnostem, jako je Caterpillar (CAT).
- Z případného přívalu fúzí a akvizic mohou profitovat banky jako JP Morgan (JPM) a Goldman Sachs.
- Trumpovo snížení daní právnickým osobám může pomoci i menším firmám.
- Jednoznačné vítězství demokratů: Vyšší výdaje na zelené technologie a podpora nízkopříjmových skupin obyvatel mohou přinést růst infrastruktury a obnovitelné energetiky.
- Se zvýšeným důrazem na čistou energii si mohou polepšit akcie firem jako NextEra Energy (NEE) či First Solar (FSLR).
- Stabilita světového obchodu a uvolnění geopolitického napětí mohou prospět technologickým gigantům, jako jsou Apple (AAPL) a Microsoft (MSFT).
Projeví se výsledek voleb na americkém dolaru?
Ano, může dojít k fluktuacím na měnových trzích i v oblasti úrokových sazeb. Trhy mají tendenci promítat politické výsledky do cen již předem, ale překvapivý výsledek může přinést prudké výkyvy.
- Důsledky Trumpova vítězství: Trumpova prorůstová politika s trvalými fiskálními stimuly může působit inflačně a zpočátku přinést posílení amerického dolaru. Americké měně může prospět i vystupňování obchodní války, která zároveň oslabí čínský jüan a další asijské měny.
- Důsledky vítězství Harrisové: Politika Harrisové není tak jednoznačná, ale z taktického hlediska může přinést úlevu měnám ohroženým americkými cly a oslabení dolaru. Stabilnější zahraniční vztahy mohou způsobit krátkodobé oslabení americké měny, ale zároveň jí zajistit větší strukturální stabilitu.
Jak investovat, abychom vydělali nezávisle na vítězi?
Nezávisle na tom, kdo vyhraje, jsou v tržním prostředí plném nejistot i nadále důležité investiční principy jako diverzifikace a dlouhodobá orientace. Nehledě na výsledek lze také očekávat pokračování či dokonce zesílení některých trendů. Mezi klíčové oblasti patří:
- Výdaje na infrastrukturu: Ať vyhraje kdokoli, lze očekávat zvýšení investic do infrastruktury, což prospěje stavebnictví, materiálům a průmyslovým podnikům.
- Riziko inflace: Fiskální deficit má přesáhnout 6 %, a tak mohou v ekonomice přetrvat inflační tlaky. Chcete-li se proti inflaci zajistit, můžete investovat do komodit, inflačně indexovaných dluhopisů (TIPS) a realitních investičních fondů (REIT).
- Deglobalizace: Světové dodavatelské řetězce se mění a na pokračující deglobalizaci vydělají země jako Vietnam, Indie či Indonésie.
- AI a technologické inovace: Nezávisle na tom, kdo vyhraje, zůstanou klíčovými růstovými oblastmi vývoj AI, kybernetické zabezpečení a elektrifikace.
- Výdaje na obranu: Vzhledem ke geopolitické nestabilitě se rozpočet na obranu asi zvýší, ať už se prezidentem stane kdokoli, takže mají vojenští dodavatelé nepochybně jistý potenciál.
- Čistá energie: Do popředí zájmu se dostávají nižší úrokové sazby a nulové čisté emise skleníkových plynů, takže se může vyplatit investovat do čisté energie.
- Zdravotnictví: Zdravotnictví je inovativní i defenzivní sektor zároveň, takže bude patrně dál vzkvétat, podobně jako v předchozích cyklech technologické firmy.
- Zlato: Zlato lze považovat za spolehlivé bezpečné aktivum v dobách nejistoty.
Zdroj: Saxo Bank
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.