Americké úrokové sazby na pěti procentech?

Klíčové body

  • Fed dnes navýší úrokové sazby o 50 bodů a oznámí začátek snižování bilance.
  • Trhy spekulují o možném zvýšení amerických sazeb o 75 bodů na červnovém zasedání.
  • Rizika zůstávají na straně silnějšího dolaru a vyšších tržních sazeb.
FOMC_03152022_3000px_Edited-78069 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Americká centrální banka dnes přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Trhy i my shodně očekáváme posun o půl procentního bodu. Vzhledem k úrovni úroků a síle inflačních tlaků jsme však teprve na začátku cyklu. Sazby budou dále navyšovány, odhady pomyslného vrcholu se přitom značně liší.

Březnová prognóza Fedu, konkrétně medián výhledu sazeb, pracuje s letošním posunem těsně pod 2 %. V roce 2023 by se úroky měly dostat těsně pod 3 %, kde by se měly udržet i v roce 2024. Vzhledem k odhadované úrovni neutrální sazby na 2,4 % by tak Fed měl přistoupit k utažení měnové politiky, které by mělo doručit zpomalení tempa růstu cen směrem k inflačními cíli na 2 %.

Výše zmíněná čísla jsou však již „stará“. Březnová prognóza Fedu bude v oblasti sazeb patrně revidována vzhůru, avšak až na červnovém zasedání. To dnešní bude bez prognózy, dočkáme se ale doprovodného komentáře. Ten potvrdí pokračující navyšování úroků, přičemž nejsledovanější bude intenzita ve srovnání s tím, co očekává trh.

Tržní pohled na pravděpodobnost distribuce vyšších sazeb v čase je ve srovnání s výhledem Fedu výrazně agresivnější. Futures Fed Funds Rate počítají s dnešním hikem o 50 bazických bodů, po kterém bude následovat červnový o 75 bodů a červencový o dalších 50 bodů. V dalších měsících pak vidíme „přetahovanou“ mezi postupem po 25 a 50 bodech.

Na konci roku by se sazby dle futures mohly nacházet v okolí 3 %. V první polovině příštího pak trhy spekulují o úrovních kolem 3,5 %. Ve srovnání s odhadem Fedu o neutrální sazbě jsme tak o zhruba procentní bod výše. Vrcholu aktuálního úrokového cyklu (tzv. terminal rate) by mělo být dle tržních výhledů dosaženo nad hranicí 3 %.

Některé odhady jdou přitom ještě dále. Tento týden uvedl bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Kenneth Rogoff, že k tomu, aby Fed posunul inflaci pod 3 %, bude nutné zvýšit sazby až k 5 %. Přiblížil se tak nedávnému komentáři ekonomického týmu Deutsche Bank zmiňujícího potřebu navýšení úroků do pásma 5-6 %. S tím by měl být konzistentní propad americké ekonomiky do recese na konci roku 2023, případně na začátku 2024. Banka uvádí, že čím rychlejší bude nárůst sazeb, tím menší budou dlouhodobé škody na ekonomice.

Z historie víme, že tržní výhledy mají tendenci posun sazeb přeceňovat. Ostatně o tzv. „housenkovém“ grafu jsme psali už dříve. Jisté je, že termín „Volckerismus“ bude čím dál tím skloňovanější, stejně tak i hrozba americké recese vyvolaná právě intenzivním zvyšováním amerických úroků ve velmi krátkém čase. Pravděpodobnost tzv. hladkého přistání je sice výrazně nižší, zcela vyloučit ho však stále ještě nechceme. Úroveň měnověpolitického trade-offu ale rozhodně nebude malá.

Fed dnes vedle úpravy sazeb přistoupí k oznámení začátku procesu snižování bilance. Jeho detaily již byly naznačeny v posledních Fed Minutes. Centrální banka přistoupí k postupnému snižování reinvestic z prostředků pramenících z cenných papírů před splatností. Jejich měsíční výše by se měla postupně vyšplhat na 95 miliard dolarů, z toho 60 miliard v dluhopisech a 35 miliard v hypotékou krytých cenných papírech.

K přímému odprodeji by – alespoň u dluhopisů – dojít nemělo. Jakákoliv zmínka o této možnosti by se nepochybně projevila ve výprodeji a vyšší volatilitě bondového trhu, který se už tak potýká se zhoršenou likviditou. Část trhu už tzv. kvantitativní utahování zacenila, což se projevilo v nárůstu delšího konce výnosové křivky. Nelze však vyloučit, že nad očekávání agresivnější komentáře směrem k QT nevyvolají další výprodejní vlnu posouvající například výnos desetiletého bondu výrazně nad 3 %.

S ohledem na dolar vnímáme, že velká část výhledu vyšších sazeb byla zaceněna. V posledních týdnech se pak přidal nárůst reálných tržních sazeb i rizikově averzní nálada spojená zejména s dopady války na Ukrajině na evropskou ekonomiku. Rizika zůstávají na straně silnějšího dolaru. Nepatříme však mezi ty, kteří by sázeli na dosažení parity s eurem. Silnější americká měna a další nárůst zejména delších amerických sazeb považujeme také za potenciální riziko výprodejního tlaku u měn regionu, včetně koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0521 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0462 do 1,0622 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,26 do 23,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter