Americký dluhopisový trh získal o něco pevnější půdu pod nohama. Silnější poptávka posunula výnosy níže oproti nedávným maximům, zejména u nejdelších splatností. Za vším stála data. Pohyb pravděpodobně přispěl i k vysqueezování části short pozic. Dolar oslabil nad hranici 1,0900 za euro.
V úterý u negativního datového překvapení zafungovalo nad očekávání větší zhoršení americké spotřebitelské nálady (psali jsme zde) a nad očekávání větší pokles volných pracovních míst měřený ukazatelem JOLTS (z 9,2 milionu na 8,8 milionu pracovních míst, jde o nejnižší číslo od března 2021). I přesto, že jde spíše o druhořadá data, podpořila nervozita trhu projevující se v poklesu výnosů podél celé americké výnosové křivky a v oslabení zelených bankovek.
Je patrné, že uvolnění na trhu práce pokračuje. Na jednoho nezaměstnaného Američana spadá zhruba 1,5 pracovního místa. Ještě na začátku roku 2022 dosahoval vrchol zhruba dvou míst. Pro Fed jde o žádoucí posun. Pomalejší, než měnový výbor původně čekal, klíčové ale bude jeho pokračování. Pokud páteční data z trhu práce překvapí směrem dolů, a to platí i pro revize u tvorby nových pracovních míst, které letos ukazují výhradně nižší čísla než první reporty, čekejme další tlak na nižší výnosy a slabší dolar. Na rétorickou změnu od Fedu je stále příliš brzy.
Během středy překvapení pokračovala. Šlo konkrétně o tvorbu nových pracovních míst v soukromém sektoru mimo zemědělství, která měří agentura ADP. Trh očekával vytvoření 195 tisíc míst, report však ukázal 177 tisíc. Revize červencových čísel ukázala vyšší hodnoty, a to na 371 tisících nových míst oproti předchozím 324 tisícům. Trh, jak dolarový, tak bondový, ale ve výsledku nejvíce ovlivnila revize amerického HDP za druhý kvartál. Ta ukázala posun z ročního růstu o 2,4 % na 2,1 %. Index jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu pak za minulé čtvrtletí meziročně klesl z 3,8 % na 3,7 %, což bylo o jedenu desetinu procentního bodu nižší číslo než tržní konsensus. Oboje si trh vyložil jako signály směrem ke slabší ekonomice, a tedy i inflaci, nevyžadující další zvýšení sazeb.
Dnes budeme sledovat předběžný odhad evropské inflace za srpen. Data z vybraných evropských zemí již včera naznačila, že pokles inflace nebude tak rychlý. I proto stále předpokládáme, že by ECB mohla na zářijovém zasedání zvýšit sazby o čtvrt procentního bodu. Od Fedu pak v ten samý měsíc čekáme úrokovou stabilitu, kterou by mohl podpořit i výsledek indexu výdajů na osobní spotřebu za červenec, včetně jeho jádrového vyjádření.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0918 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0833 do 1,0958 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,10 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,04 až 24,18 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,95 do 22,33 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.