Americký dolar bude opět útočit na paritu

Klíčové body

  • Velké banky z Wallstreet očekávají paritu dolaru s eurem.
  • Primární důvody jsou dva. Prvním je zhoršení globálního sentimentu vlivem začátku války na Blízkém východě.
  • Druhým důvodem je pak podstatně lepší výkon americké ekonomiky ve srovnání s Evropou.
Zdroj: Depositphotos

Některé velké banky na Wallstreet, jako jsou JPMorgan a Citi, očekávají posílení dolaru na paritu s eurem. Vedle lepší kondice americké ekonomiky bude na posílení zelených bankovek tlačit i válka na Blízkém východě, která podle všeho prodraží dovoz energetických komodit do Evropy. Z historického pohledu vysoká úroveň úrokových sazeb řady významných centrálních bank navíc dopadá tvrději na evropskou ekonomiku než na tu americkou. Data z evropského průmyslu, ale i z celé evropské ekonomiky nejsou nijak přesvědčivá. I proto ECB minulý měsíc revidovala očekávaný růst ekonomiky na krátkodobém horizontu směrem dolů. Zatímco v USA meziměsíčně rostou maloobchodní tržby už šest měsíců v řadě. V září byl navíc růst tržeb vysoko nad očekáváními. Posilování dolaru je proto minimálně v dalších týdnech velmi pravděpodobné.

V JPMorgan revidovali svůj výhled pro kurz eura směrem dolu na paritu proti dolaru do konce roku. Citibank očekává posun kurzu dolaru na paritu s eurem v dalších šesti měsících. V současnosti se kurz pohybuje okolo 1,0580 dolaru za euro, které tak od poloviny července proti dolaru oslabilo už o zhruba 6 %. Za oslabením eura v tomto období stála pro některé možná překvapivá síla americké ekonomiky, která se s inflací a růstem úrokových sazeb prozatím vypořádala velmi dobře. Zatímco evropská ekonomika skomírá. Citelný rozdíl je i v očekávaném růstu americké a evropské ekonomiky, což je v souladu s úvahou dalšího posilování dolaru.

K posilování dolaru přispěje i válka na Blízkém východě. Eskalace dalšího geopolitického konfliktu povede k zhoršení nálady na trzích a snížení ochoty riskovat. Dolar zároveň plní i roli bezpečného přístavu, kam trhy přesouvají svá aktiva ve špatných časech. To by zvýšilo poptávku po dolaru a vedlo k jeho posílení. Nelze dále vyloučit rozšíření konfliktu na další země v regionu. V regionu, kde se nachází významná část exportérů ropy. Destabilizace sledované oblasti a případná odvetná opatření z jedné či druhé strany, zřejmě povedou k dalšímu zdražení ropy.

Drahá ropa běžně škrtí výkon globální ekonomiky a přináší horší časy. V tomto případě se opět bavíme o vodě na mlýn pro silný dolar. Obzvlášť ve vztahu k euru. Evropa se do významné míry zbavila své závislosti na dovozu plynu z Ruska. Tyto dodávky nahradila z několika různých zdrojů. Včetně států z regionu Blízkého východu. Válka proto vedle drahé ropy a souvisejícího zdražení dalších energetických komodit může pro Evropu přinést další komplikace například s dodávkami plynu. Současný výhled proto opravu ukazuje na posilování dolaru proti euru. Tento trend by mohlo otočit ukončení války, výrazné zlepšení výkonu evropské ekonomiky a případně kombinace obojího.

Z našeho pohledu nepatří výše představený scénář mezi ty základní. Pokud by však došlo na realizaci všech popisovaných událostí, výrazné posílení dolaru směrem k paritě proti euru by mohlo být reálné.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0577 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0518 do 1,00617 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,12 do 23,42 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter