Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Americký dolar zpět v kurzu. HSBC radí ústup z měn rozvojových trhů

Britská bankovní skupina HSBC, která v únoru dokázala správně odhadnout vývoj na měnách rozvíjejících se trhů a trefit se do největší rally za posledních 5 let, nyní říká, že je na čase stáhnout se zpět, a nově sází na americký dolar.

HSBC působí celosvětově v 74 zemích a více jak polovina z jejích zisků plyne z investic do emerging markets. Nyní svým klientům doporučuje, aby přehodnotili své investice do jihoafrického randu, ruského rublu a mexického pesa.

Dle agentury Bloomberg se index zahrnující 20 rozvojových měn za poslední dva týdny propadl o 2,1 % a umazal tak polovinu svých zisků dosažených od února.

„Situace se obrací, buďte opatrní při investování do rozvojových měn,“ uvedl David Bloom, měnový stratég z HSBC.

Když Bloom zhruba před šesti měsíci říkal, že je čas vrátit se do rozvíjejících se trhů, jeho kolegové z branže tvrdili, že je na to příliš brzy. Tentokrát se ale zdá, že je Bloom částí rostoucího konsensu, když očekávaný růst sazeb v zámoří stále více přetahuje peníze z rozvojových měn do dolaru. Rovněž rostoucí geopolitická rizika dolaru nahrávají, jelikož americká měna tradičně sehrává úlohu určitého přístavu bezpečí.

Dolar za poslední dobu posílil vůči většině z hlavních měn. Index skládající se z nejvýznamnějších rozvojových měn koncem července poklesl o 2,4 % a jedná se tak o první meziměsíční pokles od začátku roku.

Jestli se jedná jen o krátkodobý výkyv, či větší přesun peněz, bude dle Blooma záviset na volatilitě.

Větší cenové výkyvy způsobené postupným zpřísňováním měnové politky Fedu, která jde nyní proti politice ostatních centrálních bank, může ohrozit zisky z tzv. „carry trades“, které spočívají v půjčování měn ze zemí s nízkými sazbami a jejich následným investováním do rozvojových měn, kde jsou sazby obvykle vyšší.

Globální index volatility měnových trhů JPMorgan Chase roste již čtvrtým týdnem v řadě a dostává se tak na nejvyšší úrovně od prosince minulého roku.

Carry obchodníci prodávající dolar a následně kupující koš pěti měn zahrnující argentinské peso či indonéskou rupii tak od začátku července nevydělali téměř nic, přičemž od února do června si polepšili o více jak 9 %.

Největším poklesem si za poslední měsíce prošel především ruský rubl. Jen za poslední měsíc vůči dolaru ztratil více jak 5 % a dostává se na dosah březnových minim poblíž 36,7 USDRUB.  Právě ruský rubl označila HSBC za největší oběť rostoucí volatility na trzích, hned za jihoafrickým randem či mexickým pesem.

Začíná se tak zdát, že se americký dolar opět dostává do kurzu a zřejmě se na pomyslném výsluní udrží i v následujících měsících.  

Newsletter