Americký průmysl drží tempo, z New Yorku se ale ozývá pesimismus. Ceny výrobců těsně rostou

(Doplněno 15:34) Obrat ve vnímání podmínek v průmyslu v oblasti New Yorku dnes přinesl výsledek průzkumu regionálního Fedu. Tzv. Empire State v srpnu propadl na 14,69 z červencové hodnoty 25,60 bodu. Ačkoli ekonomové pokles očekávali, měl být mírnější – dle konsensu Bloomberg na rovných 20 bodů.

Index vyjadřuje mínění o kondici americké ekonomiky a vychází z průzkumu mezi průmyslovými podniky v regionu NY. V červenci indikátor naopak překvapil silnějším růstem z červnových 19,3 bodu. Určitým předvojem zhoršení v srpnu ale byl výrazně slabší červencový výhled pro podmínky v nadcházejících šesti měsících.

Čerstvý obraz americké ekonomiky: Slabý maloobchod, růst průmyslu, ale…

Stabilitu amerického průmyslu jako celku v červenci ukázal údaj za celé Spojené státy. Americký průmysl minulý měsíc udržel růst na tempu 0,4 %, zatímco ekonomové počítali s růstem o 0,3 %. Původní údaj za červen +0,2 % byl revidován na dvojnásobek. Míra využití kapacit vzrostla o desetinu procenta na 79,2 %.

Růst průmyslu táhla výroba automobilových součástek, která vyskočila o 10,1 procenta. Zpracovatelský průmysl se zvýšil o 1 procento, nejvýrazněji od února. Devátý měsíc v řadě rostla těžba (v červenci o 0,3 %), zatímco produkce v sektoru energií klesla o 3,4 % – důvodem bylo mírné červencové počasí, které snížilo spotřebu klimatizací.

Kromě toho dnes údaje z největší ekonomiky světa zveřejnilo také ministerstvo práce v podobě indexu cen výrobců. Růst cen ve výrobě v červenci, v souladu s očekáváním ekonomů, zpomalil z 0,4 % v červnu na 0,1 %.

Na pokles cenové hladiny tlačily energie (benzin zlevnil o 2,1 procenta po růstu o 6,4 procenta v červnu), naopak růstovým faktorem byly potraviny (+0,4 %). Po očištění o volatilní ceny potravin a energií index PPI vzrostl o 0,2 procenta a udržel tak tempo z předchozího měsíce. Meziroční míra inflace po očištění se snížila na 1,6 % z 1,8 % v předchozím měsíci.

Futures na Wall Street si v průběhu zveřejňování dat ponechávaly zisky kolem 0,3 %, po zahájení seance trh sílí až o 0,5 % v případě indexu Nasdaq.

Newsletter