Americký realitní trh vystřelil vzhůru s podporou milionářů. Je ale vše tak růžové?

Zahájená výstavba i stavební povolení se v dubnové statistice za Spojené státy přiblížila šestiletému maximu. Spíš než jako „skvělé“ ale můžeme hovořit o stabilizaci. Širší obraz doplňuje na jedné straně růst aktivity bohatých na trhu, na druhé obavy realitní asociace.

Nová výstavba v dubnu vzrostla o silných 13,2 procenta na 1,07 milionu domů v přepočtu na celoroční číslo. To je nejvyšší úroveň od listopadu roku 2013. Březen by negativně revidován na 2% tempo z původně oznámených +2,8 %. Vývoj je pozitivním překvapením pro trh, který očekával dle konsensu Reuters číslo anualizovaných 980 tisíc.

Pro realitní trh je to v každém případě povzbuzení. V předchozích měsících roku jej ochladil souběh vyšších hypotečních sazeb (s růstem tržních úrokových sazeb) a zvolnění růstu mezd, což znamená nižší dostupnost bydlení. Trh brzdila také tuhá zima ve Spojených státech. Na rezidenčním sektoru se to podepsalo v 1Q druhým kvartálním poklesem v řadě. Reálným scénářem tak je, že domy letos k růstu americké ekonomiky poprvé od roku 2010 nepřispějí, naopak z něj ukrojí. I za sladkými dubnovými čísly jsou otazníky.

V dubnu zahajovaná výstavba rodinných domů, nejširšího segmentu trhu, vzrostla jen o 0,8 procenta. Vysokou dynamiku vyvolaly růstem o 39,6 procenta rozsáhlejší projekty domů bytových, ale jako segment o to více volatilní.

Stavební povolení vzrostla o 8 procent na – na z měsíce na celý rok přepočtených – 1,08 milionu. To je nejvíce od června roku 2008 a opět nad očekáváním trhu (1,01 milionu). I zde je pohled na rodinné domy vlažnější s +0,3 procenta (u bytových domů opět vysoké číslo +19,5 %).

Oba údaje dohromady – zahájená výstavba a povolení – navozují scénář, že výstavba rodinných domů může v nadcházejících měsících klesat, než se dostane do souladu se stavebními povoleními. To je dost zřejmě potvrzení včera publikovaného názoru realitních zaměstnanců skrze asociaci NAHB. Index ukázal na ztrácení důvěry v oživení trhu poklesem ke 45 bodům, za pozitivní je považováno hodnocení od 50 bodů nahoru. „Sentiment a očekávání se slaďují s realitou na trhu, zotavování bude pokračovat, avšak výrazně volnějším tempem,“ komentoval předseda asociace Kevin Kelly.

Zpráva NAHB odhalila, že potíže jsou zejména na dolním cenovém segmentu trhu. Jenže to – neb u bohatství nerozhoduje průměr ale nejméně medián – znamená běžného Američana. A odráží ono zpřísnění úrokových podmínek na trhu i situaci příjmů. „Stavitelé musejí počkat, až si spotřebitel bude zase jistější v kramflecích,“ shrnuje hlavní ekonom NAHB David Crowe.

S vývojem na dolním okraji trhu kontrastuje výrazný růst pořizování druhého domu bohatou klientelou. Loni tyto transakce přestavovaly zhruba 13 procent celkového amerického trhu, nejvyšší díl koláče od roku 2006, a meziročně narostly o 30 procent. „Bohaté domácnosti těžily a těží z růstu akciového trhu. Přesto je tento trh stále zhruba třetinu pod vrcholem, dosaženým v roce 2006,“ uvedl hlavní ekonom Realtors Lawrence Yun pro CNBC.

Newsletter