Americký trh a čtyři jezdci Apokalypsy

Americké akciové trhy mají za sebou sérii poměrně výrazných propadů. Pod vahou nejistoty ohledně prvního kroku úrokového navýšení Federálního rezervního systému, který byl umocněn obavou pramenící nejen z vývoje čínských trhů, ale i globální ekonomiky vůbec, odepsaly tři hlavní americké indexy za poslední týden bezmála tři procenta.

Na každém z indexů se pak během posledních měsíců zformoval jasný signál dalšího poklesu, tzv. „kříž smrti“, neboli Death Cross. Tato formace je zobrazena protnutím 200denního jednoduchého klouzavého průměru jeho 50denním kolegou směrem shora a většina analytiků ji považuje za podnět k dalšímu prodeji.

Poslední indexem, který touto formací investory vyděsil, byl technologický Nasdaq (viz graf). Ten se tak zařadil po bok S&P 500, Dow Jones a index firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000. Dominový efekt, v jehož rámci se „kříž smrti“ postupně formoval na všech sledovaných indexech, tak značí nástup „čtyř jezdců akciové Apokalypsy.“

„Index Dow Jones zaznamenal prodejní signál již v srpnu, poté následoval S&P 500 a Russell 2000,“ popsal situaci pro server CNBC šéf akciového oddělení společnosti Brean Capital, Roberto Friedlander. Současná situace je tak od roku 2011 úplně první, kdy se na trzích zformovali všichni čtyři „jezdci“ najednou, dodal akcioví expert.

Obdobná situace nastala od roku 1979 pouze 13krát. Ve všech těchto případech během krátkého období, cca méně jak jednoho měsíce, byly výnosy všech indexů velice slabé. Z dlouhodobého hlediska, zhruba tři měsíce a více, následoval v 75 % sledovaných případů výrazný nárůst zisků.

Fiedlander se pak zaměřuje konkrétně na S&P 500, který se dle jeho názoru nachází uprostřed výrazné korekce. „O doby, kdy byl porušen růstový trend indexu, jenž započal v roce 2011, jsme přesvědčeni, že se vývoj pravděpodobně propadne až na úroveň 1700 bodů,“ míní expert. Možným supportem by pak mohla být konkrétní hodnota na 1730 bodech, která by později pravděpodobně zafungovala jako odrazový můstek růstu delšího období.

 

Newsletter