Americký trh práce je ve skvělé formě, ve všech směrech

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. Ekonomika vytvořila v únoru mimo zemědělství 235 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 200 tisíc míst, oznámilo dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo lednová čísla na 238 tisíc z 227 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 4,7 procenta v souladu s očekáváním trhu. Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,8 procenta dle očekávání. Ministerstvo navíc revidovalo lednový údaj z 2,5 procenta na 2,8 procenta, což je pozitivní zpráva.

Podle zprávy ministerstva se vedle počtu pracovních míst solidně zvýšily také mzdy i počet lidí, kteří hledají práci. Podíl Američanů pracujících nebo hledajících práci je nyní na nejvyšší úrovni za téměř rok.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v únoru vzrostla na úroveň 63 procent.

Na nárůstu počtu pracovních míst se podílelo zejména stavebnictví, kde 58 tisíc nových míst představuje nejvyšší přírůstek za posledních deset let. Zásluhu na tom má do značné míry neobvykle teplé počasí na většině území USA.

Organizace ADP tento týden oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v únoru asi 298 tisíc nových pracovních míst. To je nejvíce za tři roky. Výsledek je lepší, než čekali analytici a lepší je po zpřesnění dat rovněž údaj za leden.

Newsletter