Americký trh práce šlape, nezaměstnanost nejníže od května 2007

Americká ekonomika vytvořila v dubnu mimo zemědělství 211 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 190 tisíc míst. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo březnová čísla na 79 tisíc z 98 tisíc. Růst pracovních míst se soustředil zejména na oblasti s nižším příjmem. 

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 4,4 procenta, když trh čekal na 4,6 procenta. Dostala se tak nejníže od května 2007.

Průměrná hodinová mzda meziročně klesla o 2,5 procenta, když trh čekal stagnaci na 2,7 procenta. Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, klesla na 62,9 procenta.

Příznivý vývoj na trhu práce podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) by příští měsíc mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tento týden Fed nechal základní úrokovou sazbu beze změny, vyjádřil však optimismus ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky.

„Trh práce ve Spojených státech je v solidním stavu,“ poznamenal ekonom Gus Faucher ze společnosti PNC Financial Services. „Expanze americké ekonomiky bude v průběhu roku 2017 pokračovat. Fed v polovině června opět zvýší základní úrok, protože ekonomika se blíží stavu plné zaměstnanosti,“ dodal. Nynější tempo růstu zaměstnanosti by podle Fauchera časem mělo zesílit tlak na zvyšování mezd. 

Organizace ADP tento týden oznámila, že Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v dubnu vytvořili zhruba 177 tisíc nových pracovních míst. Výsledek nepatrně překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne 175 tisíc pracovních příležitostí. 

Hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,7 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Ekonomika tak zaznamenala nejslabší výkon za poslední tři roky. Dnešní údaje ukazují, že zpomalení růstu ekonomiky v 1. čtvrtletí bylo pouze dočasné.

Newsletter