Americký trh práce vyrazil dech, dolar sílí

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl nečekaně velmi dobrá čísla z amerického trhu práce. Ekonomika Spojených států vytvořila v červnu mimo zemědělství 287 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst. Údaje dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,9 procenta z květnových 4,7 procenta, když analytici čekali růst jen na 4,8 procenta. Dolar v reakci posiluje k euru. Rostou také futures.

Ministerstvo práce také revidovalo květnová čísla na 11 tisíc ze 38 tisíc. Naopak dubnový růst byl revidován opačně na 144 tisíc ze 123 tisíc míst.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, se v červnu zvýšila na 62,7 procenta z květnových 62,6 procenta.

Průměrná hodinová mzda v červnu meziměsíčně rostla o 0,1 procenta pod očekávání analytiků o 0,2 procenta, když v květnu rostla o 0,2 procenta. Meziročně se zvýšila o 2,6 procenta, čekalo se 2,7 procenta.

Dnešní pozitivní čísla sice zahnala obavy z recese, ale zřejmě nebudou dostatečně silným katalyzátorem, který by přesvědčil Fed ke zvýšení úrokových sazeb. Šance na to, že by Fed mohl zvýšit sazby, jsou stále nízké. Po zveřejnění dnešních dat je to do prosince 16 procent, když včera večer to bylo jen 12 procent.

Celoročně přepočtený růst ekonomiky Spojených států v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta z 1,4 procenta v posledním loňském kvartálu.

Newsletter