AMSP: Vyhlášeny nejlepší rodinné firmy roku. Vítězem je Petrof a VMS Vision

V sedmém ročníku soutěže Equa Bank Rodinná firma roku, kterou organizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil v kategorii Střední firma největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě – společnost PETROF. Vavřín nejlepší Malé firmy drží výrobce školních a kancelářských tabulí, nástěnek a flipchartů VMS VISION. 

Rodinné firmy zažívají nebývalou pozornost a jsou neoddiskutovatelným pilířem tuzemské ekonomiky. Podle letošního jarního průzkumu AMSP ČR se rodinné firmy soustředí zejména na generační výměnu a problematiku s ní spojenou. Nadále zůstává faktem, že rodinná firma se stává nejvyhledávanějším obchodním partnerem, spotřebitelé upřednostňují její výrobky a rodinné podnikatelské klany jsou i stále častějším cílem investorů.

Kategorie Střední firma:

  1. místo: PETROF, spol. s r.o.

PETROF je největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, firma vyrobila zhruba 630 000 nástrojů a řadu dalších v rámci PETROF Brand Family. Společnost zaměstnává celkem 242 pracovníků a nyní ji řídí již 5. generace rodiny Petrofů. 6 členů rodiny pracuje aktivně ve firmě a další figurují jako spoluvlastníci a externí spolupracovníci.

  1. místo: BIOMAC s.r.o.

Firma BIOMAC vyrábí a prodává ekopaliva z dřevní biomasy (dřevěné brikety, pelety, krbové dřevo, podpalovací třísky, grilovací uhlí a briketky). Disponuje vývojovým, výrobním i montážním oddělením a provádí servis technologií briketáren a peletáren. Firma vznikla v roce 2000. V současné době v ní aktivně pracuje 9 členů rodiny Černých. BIOMAC zaměstnává 59 pracovníků. 

  1. místo: Centrum FotoŠkoda

Milan Škoda založil svoji firmu FotoŠkoda v roce 1991. Z malého fotobazaru postupem času vybudoval velkou renomovanou prodejnu s širokou nabídkou fotoaparátů, videokamer a příslušenství, která v současné době sídlí v Paláci Langhans, ve Vodičkově ulici nedaleko Václavského náměstí. Rodinná firma Centrum FotoŠkoda v současné době zaměstnává téměř 100 pracovníků.

Kategorie Malá firma:

  1. místo: VMS VISION, s.r.o.

Firma VMS VISION vyrábí od roku 1993 pod značkou ekoTAB školní a kancelářské tabule, nástěnky, flipcharty, vitríny a další pomůcky vizuální komunikace. Materiály, z nichž jsou vyráběné tabule, jsou recyklovatelné a mají spolehlivou životnost desítky let, čímž výrazně šetří životní prostředí. Společnost je ve svém oboru největším českým výrobcem uvedených výrobků.

  1. místo: REKO, s.r.o.

Firma REKO se zabývá průmyslovou výrobou, prodejem a servisem dopravních pásů a technické výstroje pro hnací a transportní techniku. Vznikla v roce 1992 za účelem výroby plochých hnacích řemenů a dopravních pásů. V současné době také na českém trhu zastupuje italskou firmu Chiorino.

  1. místo: Akord Kvint spol. s r.o.

Akord Kvint se zabývá výrobou a prodejem kvalitních školních, studentských, koncertních a mistrovských smyčcových hudebních nástrojů, výrobou polotovarů a prodejem veškerého příslušenství ze sekce smyčcových nástrojů. Firma vznikla v roce 1991 a v současné době exportuje své výrobky do zhruba 30 zemí světa. Společnost zaměstnává 21 pracovníků a ve vedení aktivně působí 3 rodinní členové. Majitel Ing. Josef Holiš stále osobně nakupuje a přetřiďuje rezonanční dřevo, se svými syny kontroluje proces výroby v klíčových uzlech a přehrává téměř každý výsledný nástroj.

„Význam rodinného podnikání není pouze ekonomický, jde také o zachování tradic, respektování hodnot, dlouhodobou udržitelnost a odpovědnost k rodině i společnosti. Tento rozměr podnikání je nám v Deloitte velmi blízký, a proto v rámci iniciativy Deloitte Private pracujeme pro a s rodinnými firmami různých velikostí a snažíme se přenést naše globální možnosti a zkušenosti do prostředí rodinného podnikání,“ uvedl pro AMSP Miroslav Svoboda, vedoucí partner Deloitte Private pro ČR.

Newsletter