Analytici vs. ČNB. Plus tip od JPMorgan

Česká národní banka minulý týden představila svou aktualizovanou prognózu, jejíž součástí byl i výhled vývoje kurzu koruny. Ve stručnosti řečeno, ČNB očekává další výrazné posilování domácí měny, a to dokonce výraznější než očekává trh.  O divergenci očekávání mezi centrální bankou a trhem dobře vypovídá poslední vydání dokumentu Inflační očekávání finančního trhu.

Letošního prvního výše zmiňovaného šetření se zúčastnilo 14 domácích a tři zahraniční analytici. Ve zprávě stojí, že „průměrná prognóza inflace se nachází v těsně blízkosti 2% inflačního cíle, zatímco roční lehce nad, tříletá nepatrně pod. Názor na tempo růstu HDP i nominálních mezd v roce 2018 je v porovnání s prosincovými výsledky nepatrně optimističtější. Očekávání přísnějších měnových podmínek, a to jak v podobě vyšších úrokových sazeb, tak prostřednictvím silnějšího kurzu koruny, by mělo v roce 2019 vést k ochlazení domácí ekonomické aktivity i zpomalení mzdového růstu,“ zní slova dokumentu.

Značný nesoulad mezi predikcí ČNB a trhem je pozorován u vývoje úrokových sazeb a kurzu koruny, tedy dvou klíčových veličin měnové politiky.  Analytici počítají, že v lednu 2019 bude 2T repo sazba mezi 1,0-1,75 % s dominantním odhadem na hodnotě 1,25 %. To by odpovídalo dalším dvěma kolům navyšování sazeb o velikosti 25 bazických bodů. Oproti tomu aktuální prognóza ČNB pracuje pro letošní rok (při jejím naplnění) už jen s jedním kolem zvyšování úroků.

Jak bylo představeno minulý týden, centrální banka se v rámci utahování měnových podmínek spoléhá více na vývoj kurzu koruny než na zvyšování sazeb. O tom ostatně nejlépe vypovídá očekávaná trajektorie domácí měny vůči euru, která pracuje s následujícími průměrnými hodnotami pro jednotlivá čtvrtletí roku 2018:

  • 1Q: 25,40 EURCZK
  • 2Q: 24,90 EURCZK
  • 3Q: 24,70 EURCZK
  • 4Q: 24,60 EURCZK

V roce následujícím by tempo zpevňování domácí měny mělo postupně zpomalovat, a to například i vinou předpokládaného utažení měnové politiky Evropské centrální banky. Pro 2019 se tak čeká průměrný kurz koruny na:

  • 1Q: 24,60 EURCZK
  • 2Q: 24,50 EURCZK
  • 3Q: 24,50 EURCZK

Zatímco ČNB očekává zpevnění koruny až na 24,60 za euro už v letošním roce, analytici jsou s tak rychlým posilováním opatrní. Podle nich by se kurz na začátku příštího roku měl přiblížit k hranici 24,80 za euro (jednotlivé predikce pak zobrazuje sloupcový graf vpravo).

„Důležitý stabilizační faktor pro vývoj kurzu koruny má i samotný fakt, že se centrální banka vrátila k tradici zveřejňování vlastní predikce vývoje kurzu koruny,“ je přesvědčen ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Například pokud by koruna posilovala pomaleji, než předpokládá predikce ČNB, trh začne vnímat možnost zvýšení sazeb jako pravděpodobnější scénář. Již tato změna očekávání má potenciál posunout domácí měnu k pevnějším pozicím, tak, že se koruna vrátí na predikovanou trajektorii,“ dodal ekonom.

JPMorgan sází na rozvojové měny, včetně koruny

Vidinu silnější koruny vedle samotné ČNB a dotazovaných analytiků sdílí i analytický tým JPMorgan. Banka si podle včerejšího reportu i nadále ponechává otevřenou long pozici u měn rozvojových trhů a dodává, že ta samá FX pozice v případě klientů společnosti dosahuje vůbec nejvyšších úrovní od července 2007.

„Náš index akceptace rizika pro oblast měn rozvojových trhů, který sleduje indikátory jako příliv kapitálu, pozice a ocenění, dosahuje vůbec nejvyšší standardní odchylky pozorované za celou historickou řadu sledování,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu JPMorgan. Česká koruna a polský zlotý – stejně tak i ropné měny jako ruský rubl, kazašský tenge a nigerijská naira – by přitom měly být mnohem odolnější vůči možné korekci spojené s ochotou akceptovat riziko rozvojového trhu, dodala banka. 

Koruna včera a dnes

Koruna během včerejšího dne krátce zpevnila až k 25,13 za euro, tedy k nejsilnější hodnotě od ledna 2013. Z hlediska dat byla zveřejněna bilance zahraničního obchodu, která v prosinci skončila deficitem 2,2 miliardy korun, trh přitom očekával deficit 6,7 miliardy. Za lepším výsledkem stála zejména lepší bilance motorových vozidel. Za celý rok 2017 pak bylo dosaženo přebytku 152,6 miliardy korun.

Dnes se z domácí ekonomiky dočkáme výsledku prosincového průmyslu a maloobchodu. Aktuálně se domácí měna obchoduje na 25,21 EURCZK. Rozmezí kurzu odhadujeme v rozpětí 25,14-25,24 EURCZK, resp. 20,15-20,34 USDCZK *

Dolar včera a dnes

Dolaru se během pondělí, i přes informaci o tom, že hedgeové fondy dále zvyšují své sázky na silnější euro, podařilo zpevnit pod hranici 1,240 za euro. Investoři se totiž nechali zlákat výnosy amerických dluhopisů, které tak včera – po nárůstu z minulého týdne – z velké většiny klesaly. Někteří z nich jednoduše dali přednost méně rizikovému trhu bondů s o poznání vyšším výnosem než před několika týdny, a to především v souvislosti s celkovým propadem amerických akcií.

Společnou evropskou měnu během dopoledních hodin podporovala slušná ekonomická data. Index PMI sektoru služeb za leden skončil na 58 bodech při predikci 57,6 b., ten samý indikátor v kompozitním složení pak vykázal 58,8 b., což je nejvyšší hodnota za posledních 11,5 let. V rámci amerického dění jsme se dočkali indexů PMI a ISM segmentu služeb. V prvním případě bylo dle predikce dosaženo 53,3 b., ve druhém pak dokonce 59,9 b., zatímco trh čekal 56,7 bodu.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,2388 EURUSD

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

Newsletter