Analytik: Rok 2015 je rokem amerických bank

Veterán – analytik z Wall Street, Mike Mayo, věří letos nejvíce americkému bankovnímu sektoru. Dle jeho vyjádření pro server CNBC je momentální sentiment daného segmentu nejpozitivnější za posledních 16 let.

Je tomu tak, jelikož aktiva držená bankami jsou mnohem kvalitnější, než byla za celou uplynulou dekádu, což ve výsledku přispívá k celkové stabilitě a síle bankovních rozvah, míní Mayo. Stejně tak je pozitivem i navyšující se kapitál, který se nachází na nejvyšších úrovních za posledních padesát let.

„Nejen rozvahy velkých bank, ale i celkový bankovní systém dnes stojí na velice silných a stabilních základech,“ řekl v rozhovoru analytik. Jeho pak slova potvrdily i akcie Goldman Sachs a JP Morgan, které si během páteční obchodní seance sáhly na nová maxima.

„Regulace sice osekala růst zisků, ale na druhou stranu silně přispěla k významnému omezení rizik celého bankovního sektoru,“ vysvětluje analytik. „Proto bych bral  jeden dolar ze současných tržeb mnohem raději než dolar získaný před finanční krizí, a to hlavně díky faktu, že jsou tyto tržby spojeny s mnohem menším rizikem.“

Na otázku ohledně zvýšení amerických úrokových sazeb Mayo odpověděl, že by k němu mělo pravděpodobně dojít ještě letos a banky by z něj měly výrazně profitovat. Jeho největšími favority je Citigroup, Morgan Stanley, Wells Fargo a JP Morgan. „I kdyby sazby nebyly navýšeny, všechny čtyři banky mají dostatečně velkou páku na to, aby mohly snadno nastartovat další růst svých zisků,“ tvrdí Mayo na adresu jeho favoritů.

I přes celkový optimismus spatřuje analytik jedno riziko, které by výkon amerických bank mohlo silně ohrozit. Dle jeho názoru bude největším otazníkem příštích pěti let to, jak bude Federální rezervní systém řídit svou úrokovou politiku. Mayo je přesvědčen o tom, že pokud by byly sazby zvýšeny příliš rychle a příliš vysoko, mohlo by to být spouštěčem další finanční krize.

Kapitálová nevýhoda velkých bank

Newsletter