Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Analýza KB: NWR začne likvidovat firmu, akcie prodejte

Ziskovost těžební skupiny NWR skončila ve třetím čtvrtletí výrazně pod odhady analytiků, krom dalších, také Komerční banky. Ti za zklamání označují propad stavu hotovosti na pouhých 57 milionů eur ke konci září. Varují, že NWR bude za celý rok z pohledu EBITDA ve ztrátě a očekávají, že už v první polovině příštího roku může začít likvidovat firmu.

„Očekáváme, že NWR zůstane ztrátové i v následujících letech. Prodejní ceny uhlí by totiž na základě našich prognóz měly zůstat nízké a dokonce ještě mírně klesat. Kvůli nízkému objemu ekonomicky vytěžitelných uhelných rezerv se bude snižovat také objem produkce i prodejů uhlí. V prostředí klesajících tržeb je pro NWR jako firmu s velkým podílem fixních nákladů téměř nemožné zlepšit ziskovost. Podle našich prognóz je nereálné, aby NWR uhradilo své dluhy splatné v roce 2020,“ stojí v analýze Komerční banky k titulu NWR. Akcie NWR radí analytici KB prodat bez stanovení cílové ceny.

Mládek: Situace v OKD je vážná, návrh NWR nedůstojný

„Podle našich prognóz by NWR došly peníze nejpozději v roce 2017. Pro pokrytí provozních ztrát, úroků, investic a splátek dluhu by v následujících dvou letech musela firma použít nejen veškerou hotovost, ale i zpeněžit téměř všechny zásoby a pohledávky, což není reálné. Odhadujeme, že k úplnému vyčerpání hotovosti by mohlo dojít přibližně v polovině roku 2017,“ pokračuje KB.

Likvidace už v první polovině roku 2016?

Analytický tým Komerční banky věří, že management zahájí kroky směřující k likvidaci firmy již v prvním pololetí roku 2016. „Tím by mohl management předejít situaci, kdy firma nebude mít dostatek hotovosti i na běžné výdaje. Objem hotovosti by totiž mohl klesnout na kritické úrovně už v říjnu 2016, kdy má firma splatit úvěr ve výši 35 milionů eur, jehož refinancování vnímáme jako spíše nepravděpodobné,“ uvádějí ve zprávě.

NWR navrhla zavřít Důl Paskov dřív nebo ho převést na stát

Ačkoliv vysoká volatilita ceny akcií NWR může přinést velké krátkodobé zisky, ve střednědobém horizontu ale KB očekává pokračování sestupného trendu. „Pokud se potvrdí naše prognózy, bude cena akcií směřovat až k nule. Prakticky nulovou hodnotu akcií NWR naznačují i naše hlavní oceňovací metody,“ shrnují analytici ve zprávě.

Hlavní rizika proti svým závěrům spatřují v případném prudkém růstu globálních cen koksovatelného uhlí, které by eventuálně mohlo způsobit i revizi uhelných rezerv NWR směrem nahoru, nebo v nečekaně velkém snížení těžebních nákladů. „Pozitivní dopad na cenu akcií by mohlo mít také získání nového kapitálu, což by ale z našeho pohledu znamenalo jen oddálení problémů firmy,“ uvedla KB.

S&P varuje: NWR může do roka zbankrotovat

Pravděpodobně během ledna bude NWR informovat o nastavení prodejních cen pro rok 2016.  Výsledky hospodaření NWR za poslední letošní čtvrtletí zveřejní NWR dle očekávání v únoru. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter